Anna Lisa Nilsdotter

Namn vid födseln Anna Lisa Nilsdotter
Alias Anna Lisa Nestor
Kön kvinna
Ålder vid död 72 år, 11 månader, 14 dagar

Berättelse

Morfars Farmors Mor Anna Elisabeth (Lisa) Nilsdotter, 5/8 1798 - 29/7 1871.
Född i Skeda socken. I Skeda församlings husförhörslängd bor hon med sin farfar, föräldrar och syskon på gården Smacka. I husförhörslängden 1826-31 har antecknats att "båda makarna läsa innantill". Ihusförhörslängden 1865, sid 111, bor hon på Bergsätter i Naterstad med dottern Josephina Albertina, född 30/7 1832. I Slaka församlings död- och begravningsbok står att hon begravdes i Västerlösa. I ett av sina numera <a target=_blank href="http://www.hardell.net/slhist/morfar/1871-10-25.html">rätt välkända brev</a> skrev dottern Kerstin Nestor: "Den 29 Juli dog min moder... Mamma hon dog i Westlösa hon skulle helsa på moster och efven Carolina och hon sjuknade hos Carolina och dog der så hon liger Begrafven i Westlösa kyrkogård." Carolina var en annan av Anna Nilsdotters döttrrar. Med "moster" menade Kerstin troligen sin egen moster, Anna Lisa Nilsdotters syster Stina, född 14/1 1801.

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1798-08-15 Skeda, Östergötland, Sverige    
Död 1871-07-29 Västerlösa, Östergötland, Sverige    
Begravning 1871-08-01 Västerlösa, Östergötland, Sverige    

Släktskap till huvudperson (Joakim Hardell) : morfars farmors mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Nils Nilsson Wallström1773-04-211803-11-28
Mor Brita Ericsdotter1769-12-031811-05-19
         Anna Lisa Nilsdotter 1798-08-15 1871-07-29
    Syster     Stina Nilsdotter 1801-01-14
    Bror     Peter Nilsson 1803-11-08
 
Styvfar Peter Jonson1776-01-101811
Mor Brita Ericsdotter1769-12-031811-05-19

Familjer

Familj för Anders Andersson Nestor och Anna Lisa Nilsdotter

Gift Make Anders Andersson Nestor ( * 1796-02-13 + 1866-01-22 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1822-03-22 Slaka, Östergötland, Sverige    
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anna Sophia Nestor1821-09-171888-07-28
Albrecht Haglund1823-11-271871-10-10
Per Johan Nestor1826-05-251837-06-16
Josephina Albertina Nestor1832-07-301870-03-02
Johanna Carolina Nestor1832-07-301892-03-03
Carl Gustaf Nestor1835-09-041917-11-09
Christina Nestor1838-10-141914-10-10
Lovisa Nestor1841-04-101928-09-12