Anders Andersson Nestor

Namn vid födseln Anders Andersson Nestor
Kön man
Ålder vid död 69 år, 11 månader, 9 dagar

Berättelse

Morfars Farmors Far Anders Andersson Nestor

Född i Skalleby i Kristbergs socken. Han verkar ha lämnat Skalleby tillsammans med föräldrar och syskon 1802, men det är oklart vart familjen tog vägen. Anders flyttade till Linköping från S:t Lars socken 1819, men på grund av att S:t Lars församlings utflyttningslängd saknas före 1825 har det inte gått att ta reda på varifrån och när han flyttade till S:t Lars socken.

Den 31 oktober 1820 blev han antagen till livgrenadjär och tilldelad ett soldattorp i Naterstad i Slaka socken. I och med detta fick han namnet Nestor, som sedan gammalt varit förknippat med torpet. Hans företrädare på torpet, som fick avsked från Livgrenadjärregementet tidigare samma år, hette Petter Nestor. 1848-53 betecknas han som gratialist. Slutligen blev han korpral vid Andra Livgrenadjärregementet. Han fick avsked den 19 juni 1847 och uppgavs ha tjänat väl.

Enlig död- och begravningsboken i Slaka församling var han från Naterstads torp och dödsorsaken var ålder. Han blev 69 år, 11 månader och 9 dagar. Det är med hjälp av den uppgiften jag har räknat utfödelsedatumet. Det finns en hänvisning till sidan 111 i husförhörslängden. Där framgår födelsedatumet, samt att han flyttat till församlingen från Linköping 1821, och att ha gift sig samma år. Där nämns även en varning han ska ha fått inför kyrkorådet.

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1796-02-13 Skalleby, Kristberg, Kristberg, Östergötland, Sverige    
Död 1866-01-22 Slaka, Östergötland, Sverige    

Orsak: Ålder

Släktskap till huvudperson (Joakim Hardell) : morfars farmors far

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Anders Jacobson Sandström1749-07-23efter 1801
Mor Anna Jonsdotter1756-01-151798-09-26
    Syster     Anna Stina Andersdotter 1788-04-05
    Bror     Jacob Andersson 1790-02-27
    Syster     Maria Elisabet Andersdotter 1793-08-06
         Anders Andersson Nestor 1796-02-13 1866-01-22

Familjer

Familj för Anders Andersson Nestor och Anna Lisa Nilsdotter

Gift Maka Anna Lisa Nilsdotter ( * 1798-08-15 + 1871-07-29 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1822-03-22 Slaka, Östergötland, Sverige    
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Anna Sophia Nestor1821-09-171888-07-28
Albrecht Haglund1823-11-271871-10-10
Per Johan Nestor1826-05-251837-06-16
Josephina Albertina Nestor1832-07-301870-03-02
Johanna Carolina Nestor1832-07-301892-03-03
Carl Gustaf Nestor1835-09-041917-11-09
Christina Nestor1838-10-141914-10-10
Lovisa Nestor1841-04-101928-09-12