Denna sida är en förteckning över alla personer i databasen, sorterade på efternamn. Val av personens namn tar dig till den personens egen sida.

Efternamn Förnamn Födelse Död Partner Föräldrar
<frånvarande> Aage före 1390   NN Andersdatter Gagge  
  Abbo före 770   NN  
  Abelone   1652-08-20 Lars Olufsen Borringholm  
  Abraham 1789-03-22     Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Abraham 1789-09-09     Mårten Ersson Magdalena Ersdotter
  Abraham c:a 1715   Maria Persdotter  
  Abraham 1731-09-26     Samuel Samuelsson Anna
  Abram c:a 1718   Maria  
  Adalbert the Rich c:a 882 923 Gisela Anscharius
  Adalrich före 805   Ida Hildebold Svanhild
  Adam 1715-03-25 före 1725   Samuel Samuelsson Anna
  Adam 1725-02-21     Samuel Samuelsson Anna
  Adam 1786-02-13   Brita Stina Persdotter Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Adam 1761     Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Adela före 890 efter 931 Herbert II de Vermandois Robert II de France Aélis
  Adelaide c:a 855 efter 901 Louis II le Begue  
  Adelhelm före 750   Rotbert III  
  Adolf Fredrik 1829-05-30 1867-11-25 Beata Maria Wennerqvist Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Adolf Gotfried 1864-03-08     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Adolph 1839-06-16     Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Aeda     Billung Billunger  
  Aélis före 820   Konrad I  
  Aélis före 875 c:a 895 Robert II de France  
  Agnes före 1480   Christen Mortensen Hegelund Peder Jessen Sochfod
  Alexander före 1160 efter 1201 Peder NNsen Ingefred Assersdatter Hvide
  Alix före 958 1026 Guillaume I Foulques II the Good Gerberga
  Altburga före 820   Walbert  
  Amalung före 760 811 Æthelbert Meili
  Amelung II före 830   Hedwig Bennith I
  Anastasia   1067 Vsevolod I av Kiev Konstantin IX Monomachos
  Anders c:a 1682 1754-10-06 Karin  
  Anders 1728-04-28 1773-01-22 Anne Elisabeth Clausdatter Hans Rasmussen Bodil Nielsdatter
  Anders 1805-04-25 1838-08-19 Eva Maria Börjesdotter Nils Nilsson Maria Jonsdotter
  Anders      
  Anders c:a 1636-07-00 1708-12-21 Karen Hansdatter Hans Svendsen
  Anders 1762     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Anders 1760     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Anders 1726   Britha Matsdotter  
  Anders 1787-03-13 1848-07-08 Lisa Persdotter Anders Nilsson Elin Håkansdotter
  Anders 1761-04-27 1834-12-01 Ingeborg Jonsdotter Nils Hansson Kirstin Pärsdotter
  Anders     Maja Lisa Olofsdotter  
  Anders 1775-05-14     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Anders 1833-01-01 1902-03-15 Johanna Nilsdotter Pehr Andersson Inga Pehrsdotter
  Anders 1738-07-31 1738-09-21   Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Anders c:a 1664 1740-10-30 Hedvig Haagensdatter Laurs Hansen Gertrud Jensdatter
  Anders 1705 1779 Sara  
  Anders före 1555 efter 1610 Hans Thorsen
  Anders 1751-01-14     Olof Mattsson Maria Jonsdotter
  Anders 1763     Nils Nilsson Walborg Jansdotter
  Anders 1803-11-17     Erik Samuelsson Cajsa Eriksdotter
  Anders     Erik Olsson
  Anders 1761-11-07 1828-07-17 Mätta Olsdotter Ola Askenström Karna Larsdotter
  Anders     Per Nilsson
  Anders c:a 1754   Elin Håkansdotter  
  Anders 1766-11-06   Stina Jönsdotter  
  Anders 1701   Caren NNsdotter  
  Anders     Johanne Hansdatter  
  Anders 1832-10-20     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Anders 1829-05-14   Lena Brita Andersdotter Anders Andersson Lisa Persdotter
  Anders c:a 1722 1763-09-30 Ingri Andersdotter  
  Anders 1733-01-28 1734   Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Anders Fredrik 1852-04-23     Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
  Anders Johan 1833-07-29     Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Anders Peter 1818-01-04 1898-01-29 Lena Stina Jonsdotter Nils Petersson Walborg Nilsdotter
  Angila före 740   Cancor  
  Anna 1766-10-03     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Anna 1682-12-12 1761-01-22 Jonas Ersson  
  Anna 1723   Johan Persson  
  Anna 1732   Eric Ersson  
  Anna c:a 1825   Thomas Bogren  
  Anna     Eric Jonsson  
  Anna 1759   Petter Nilsson  
  Anna     Jöns Bengtsson Winberg  
  Anna 1731-09-01 1732-06-12   Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Anna 1693 1743-06-17 Samuel Samuelsson  
  Anna     Lars Andersson  
  Anna     Nils Henricsson Koivuniemi  
  Anna     Jonas Bengtsson  
  Anna     Grels Persson Krekula  
  Anna     Christian Lauritsen  
  Anna 1723   Hans Lungren  
  Anna c:a 1739   Per Börjesson  
  Anna 1827-02-11     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Anna c:a 1720   Börje Persson  
  Anna     Philip Ericsson Lautakoski  
  Anna     Lars Larsson Lassi Pajainen  
  Anna     Olof Ersson Lambinen  
  Anna   Henric Mattsson Hetta  
  Anna 1756-01-15 1798-09-26 Anders Jacobson Sandström Johan Persson Anna Pehrsdotter
  Anna 1798-10-23 1814-11-03   Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Anna   1709-08-07 Swen Pehrsson  
  Anna     Carl Hansson Vesto  
  Anna 1757-05-03     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Anna     Eric Hindricson  
  Anna 1756-03-28     Olof Mattsson Maria Jonsdotter
  Anna Brita 1776     Nils Jonsson Anna Beatha Bergman
  Anna Brita 1798     Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Anna Brita 1806 före 1811   Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Anna Caisa 1761     Eric Ersson Anna Pehrsdotter
  Anna Caisa 1784 före 1834   Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Anna Cajsa 1819-01-15     Josef Svensson Wallborg Carlsdotter
  Anna Cathrine c:a 1738-12-13     Thor Hansen Kirsten Madsdatter Engel
  Anna Charlotta 1820-04-21   Carl Petter Persson Nils Johansson Anna Stina Jaensdotter
  Anna Christina 1828-05-08     Sven Persson Brita Cajsa Persdotter
  Anna Christina 1856-07-22     Jonas Peter Petersson Stina Cajsa Persdotter
  Anna Christina 1840-06-27 1938-05-22 Johan August Larsson Jonas Peter Carlsson Sara Stina Isaacsdotter
  Anna Christina 1821-06-08     Johannes Jonsson Anna Greta Svensdotter
  Anna Christina 1822-05-02     Samuel Larsson Stina Svensdotter
  Anna Christina 1792-03-05 1881-11-26 Daniel Jonsson Carl Josephsson Lena Larsdotter
  Anna Elisabet 1797     Carl Nilsson Maja Jaënsdotter
  Anna Greta 1801 1848-02-12 Johannes Jonsson  
  Anna Greta 1791-11-09   Peter Nilsson Pehr Persson Annicka Larsdotter
  Anna Lisa 1823     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Anna Lisa c:a 1791 1805-07-20   Erik Eriksson Annicka Persdotter
  Anna Lisa 1812 1818   Anders Andersson Lisa Persdotter
  Anna Maja 1804     Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Anna Margareta 1822-05-23   Eric Gustaf Jonsson Olof Jonsson Sophia Mårtensdotter
  Anna Margareta 1787-12-26     Mårten Ersson Magdalena Ersdotter
  Anna Margaretha 1823 1824   Olof Nilsson Stina Cajsa Pehrsdotter
  Anna Ottilia Victoria 1881-08-29     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Anna Sara 1830-09-12   Nils Fredric Fredriksson Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Anna Sophia 1786-05-29     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Anna Stina 1788-04-05     Anders Jacobson Sandström Anna Jonsdotter
  Anna Stina c:a 1736   Lars Johansson  
  Anna Stina 1796-12-07   Nils Johansson  
  Anna Stina 1800-05-01   Carl Wilhelm Tenggren  
  Anna Stina c:a 1732   Lars Johansson  
  Anna Stina Sophia 1825-09-23     Johannes Jonsson Johanna Carlsdotter
  Anne c:a 1660 efter 1730 Rasmus Erichsen Jens Hansen Kirstine Jørgensdatter
  Anne 1698 1755 Terchild Pedersen Hans Jensen Ellen Pedersdatter
  Anne 1715-02-26 1787-10-15 Niels Jensen Möller Peder Hansen Kiersten Pedersdatter
  Anne c:a 1615 1695-10-14 Mads Madsen Kofoed Jens Bendtsen Karen Bærildsdatter
  Anne c:a 1555 c:a 1626 Jørgen Jensen  
  Anne 1499 1578-05-01 Peder Ipsen  
  Anne 1657 1694 Jens Pedersen Skomager Niels Hansen Kirstine Lassesdatter Juul
  Anne Elisabeth 1723-09-13 1806-09-29 Anders Hansen Claus Sørensen Borringholm Margrethe Poulsdatter Ancher
  Anne Elisabeth 1669 1732 Balthazar Engel  
  Anne Marie 1703-03-23   Thomas Lauritsen Jost Christensen Maren Hansdatter
  Anne Marine före 1530 1562-04-06 Jens Christensen Hegelund Peder Ipsen Anne Pedersdatter
  Annette Josefina 1871-08-21 1945-12-06 Johan Peter Gottfrid Petersson Carl Andersson Maria Andersdotter
  Anniche 1634-09-00 1697-12-00 Hans Nielsen Terchild Pedersen Dorthea NNsdatter
  Annicka 1794-01-22 1868-11-27   Sven Persson Stina Pehrsdotter
  Annicka 1776-05-05   Peter Andersson Israel Zachrisson Stina Nilsdotter
  Annicka c:a 1727   Nils Hemmingsson  
  Annicka 1790     Pehr Jaensson Stina Svensdotter
  Annicka c:a 1754 1835-05-00 Pehr Persson  
  Annicka c:a 1759 1805-07-13 Erik Eriksson  
  Annika 1821-03-11     Jaen Persson Lena Svensdotter
  Annika 1770     Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Annika     Petter Fransson Servio  
  Annika     Sven Mathson  
  Annika 1751-11-02     Jacob Larsson Annika Svensdotter
  Annika 1780     Sven Danielsson Lisbeth Carlsdotter
  Annika   före 1762 Jacob Larsson  
  Annika 1794     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Annika 1758     Per Jonsson Lisbeth Jonsdotter
  Annika     Carl Carlsson  
  Anscharius före 860 899  
  Ansegisel före 615 685 Begga von Herstal Arnulf av Metz Deda
  Apollonia 1744-03-28     Carl Hindricsson Heickilä Apollonia Larsdotter
  Apollonia 1708 1757-07-05 Carl Hindricsson Heickilä  
  Aremburgis före 875 c:a 911 Ebalus Mancer  
  Arnolphus I Malus före 890 937-07-14 Judith Leopold av Bayern Kunigunde von Schwaben
  Astrid c:a 1060 Emund den gamle av Sverige Nial Finnsson Gunhild Halvdansdotter
  Athelbert före 865   Wichmann I Immihilt
  Audacer c:a 810 efter 837 Engalsam
  August 1825-05-29     Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Augusta Karolina 1872-08-01 1931-03-31 Valner Teodor Larsson Jonas Peter Alfred Jonsson Johanna Nilsdotter
  Augusta Sofia 1882-12-15     Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Augusta Sofia 1877-07-08 1877-09-01   Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Augusta Sofia 1859-07-17     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Ava före 790   Hugo  
  Baba c:a 837 efter 854 Heinrich Berengar Hiltrud
  Badeloch c:a 1180 1244-04-27 Willem van Egmond  
  Baldwin I Iron Arm c:a 837 879-01-02 Judith av Västfranken Audacer
  Baldwin II the Bald c:a 865 918-09-10 Ælfthryth of Wessex Baldwin I Iron Arm Judith av Västfranken
  Barbara 1611 1685-01-00 Herman Mortensen Bohn  
  Barbara före 1585 efter 1647 Laurits Andersen  
  Barbro 1703   Michel Johansson Töyrä  
  Barbru 1700 1740-03-23 Olof Cnutsson Palo  
  Beata 1779-01-10 1864-03-26 Nils Magnus Rothsten Pehr Persson Annicka Larsdotter
  Beata     Haqvin Benedicti Johan Ulfonis Ingegärd Olofsdotter
  Beata Lisa 1815-01-07     Peter Månsson Cajsa Andersdotter
  Bendt före 1580 c:a 1626  
  Bendt före 1630 1702 Sidsel Pedersdatter Hans Nielsen
  Bendte före 1588 1638-11-28 Oluf Michelsen Michel Christensen Kirsten Andersdatter
  Bengta 1767-08-19     Ola Askenström Karna Larsdotter
  Bennith I före 800   Amalung
  Berengar före 800   Hiltrud Berengar
  Berengar före 775 efter 835  
  Berengar I c:a 842 924-05-07 Bertila Eberhard Gisela
  Berengar II c:a 900 966-08-06 Willa Adalbert the Rich Gisela
  Bereta 1763-08-10 1828-06-04 Nils Olsson Jacob Jönsson Karna Jönsdotter
  Bernhard 797 818-04-17 Cunigundis des Francs Karlmann Chrothais des Francs
  Bertha 1830-03-17 1896-03-21   Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Bertha före 775   Karlmann  
  Bertha c:a 863 925-03-08 Theobald Lothair II Waldrada
  Berthold före 610 efter 633 Bodic
  Berthold c:a 910 980 Heiliswinda Arnolphus I Malus Judith
  Bertila före 860 c:a 915 Berengar I Suppo II Camerino
  Bertrada d.y. 719 783-06-12 Pippin d.y. Heribert av Laon
  Bertrada d.ä. 660 efter 721 Martin av Laon Hugobert Irmina von Oeren
  Bildchild före 810   Rorico  
  Billung före 885 967-05-26 Frederun Athelbert
  Birgitte före 1544   Rasmus Köller  
  Bodic före 520 efter 568 Hulderich
  Bodil c:a 1615 1693 Claus Hansen Kjøller Svend Hansen
  Bodil 1702-07-23 1746-10-11 Hans Rasmussen Niels Andersen Karen Rasmusdatter
  Bodil före 1525 efter 1550 Poul Pedersen Kofoed Jep Hansen
  Bodil 1056 1103 Erik I “Ejegod” Svendsen af Danmark  
  Bodil 1715-12-30 1790-07-02 Hans Sörensen Mourits Rasmussen Bodil Lydrichsdatter Plüg
  Bodil c:a 1675 1737 Peder Hansen Rytter Mogens Nielsen Kirstine Jensdatter Brandt
  Boel 1760     Jacob Jönsson Karna Jönsdotter
  Boso före 925 efter 968 Constance de Provence Rotbold
  Boso c:a 885 c:a 936 Willa Theobald Bertha
  Boso de Oudere före 820 c:a 855 Engeltrude  
  Botilla före 1508   Ivarus Ancharius  
  Brita 1777-11-10     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Brita c:a 1756   Peter Larsson  
  Brita 1757-01-21     Jonas Jonsson Kierstin Jonsdotter
  Brita 1694-06-14     Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Brita 1726-02-24 1814-05-11 Clemet Olofsson Ollinen Pär Josepsson Tuohea Ella Jönsdotter
  Brita 1708 1787 Johan Johansson Lampa  
  Brita 1700 1770-03-01 Carl Lambertsson Wuoma  
  Brita     Axel Abrahamsson Rechardt  
  Brita 1675 1745-12-08 Håkan Ersson  
  Brita 1679 1754-09-03 Johan Knutsson Alama  
  Brita 1731   Anders Mickelsson Satta Kaltio  
  Brita     Nils Matthsson  
  Brita 1732   Olof Jonsson  
  Brita c:a 1690   Jon Nilsson  
  Brita 1658 1736-10-20 Olof Ericsson  
  Brita     Samuel Persson  
  Brita c:a 1711-09-25 c:a 1748-10-20 Sven Swensson Esk  
  Brita     Michel Jönsson Juntti  
  Brita     Josef Nilsson Tuohea  
  Brita 1769-12-03 1811-05-19 Nils Nilsson Wallström, Peter Jonson Eric Hindricson Anna Pehrsdotter
  Brita 1750-02-02   Jonas Michelsson Aunis Carl Hindricsson Heickilä Apollonia Larsdotter
  Brita 1766     Anders Jonsson Britha Matsdotter
  Brita 1759-09-16   Lars Ersson Lars Jonsson Christina Andersdotter
  Brita 1708-05-30   Sven Persson  
  Brita 1709   Olof Johansson  
  Brita 1784-06-09   Hans Rask Sven Mathson Annika Nilsdotter
  Brita 1768-03-22 1843-04-01 Sven Persson Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Brita 1668   Johan Hindersson Töyrä  
  Brita Cajsa 1806-01-01 1876-12-30 Sven Persson Per Jonsson Lisa Nilsdotter
  Brita Christina 1765   Nathanael Mårtensson  
  Brita Greta 1844-05-10     Olof Olofsson Christina Matsdotter
  Brita Johanna 1825-04-26     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Brita Margreta 1795     Jonas Olofsson Margareta Ersdotter
  Brita Sophia 1825-12-08     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Brita Stina 1767     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Brita Stina c:a 1778     Olof Jansson Eva Olsdotter
  Brita Stina 1787-04-15   Adam Henriksson Peter Larsson Maria Andersdotter
  Britha 1744     Olof Johansson Brita Olofsdotter
  Britha 1733   Johan Johansson  
  Britha 1743     Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Britha 1724 c:a 1760 Anders Jonsson  
  Bruno I före 785 843 Gisla von Verla Wigbertus Sindaella
  Bur-Mariet c:a 1430   Anders Olofsson Bure  
  Börge 1772     Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Börje 1764-11-04 1832-04-27 Wahlborg Carlsdotter Per Börjesson Anna Jönsdotter
  Börje     Lena  
  Börje 1797     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Börje c:a 1708   Anna  
  Caisa     Olof Eskelsson  
  Caisa     Knut Anundsson  
  Caisa c:a 1723   Jonas Jonson  
  Caisa   1741 Olof Eskelsson  
  Caisa 1787 1791   Sven Danielsson Lisbeth Carlsdotter
  Caisa Anders Johansson Mikonantti Pehr Mickelsson Mikonantti Ingrid Henricsdotter Hetta
  Caisa 1710 1740-07-03 Carl Hindricsson Heickilä  
  Caisa Lisa 1771     Jon Danielsson Stina Jacobsdotter
  Caisa Stina 1756-05-18     Pehr Pehrsson Kirstin Samuelsdotter
  Cajsa 1763 1795 Erik Ersson  
  Cajsa 1790-03-08 1820-05-30 Peter Månsson  
  Cajsa 1796-10-13   Magnus Persson Nils Abrahamsson Kjerstin Larsdotter
  Cajsa 1782-12-14   Erik Samuelsson  
  Cajsa Greta 1820-01-03 1848-05-20 Nils Peter Perssson Gustaf Larsson Cajsa Lisa Persdotter
  Cajsa Lisa 1798-06-14   Gustaf Larsson Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Cajsa Maja 1823-11-30     Gustaf Persson Maja Greta Andersdotter
  Cajsa Maja 1801-06-15     Magnus Pehrsson Gretha Stina Pehrsdotter
  Cajsa Maria 1841-03-27     Peter Persson Sara Cajsa Carlsdotter
  Camerino före 840   Suppo II  
  Cancor före 735 771 Angila Robert Williswint
  Caren 1694   Anders Nilsson  
  Caren 1742     Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Caren 1759-10-18     Jon Persson Lisbeth Persdotter
  Caren 1693     Håkan Ersson Brita Mattsdotter
  Caribert före 700 efter 719  
  Carin 1830-08-05 1842-08-10   Pehr Andersson Inga Pehrsdotter
  Carin     Mickel Mickelsson Satta  
  Carl 1821-07-25 1899-06-05 Maria Andersdotter Anders Andersson Lisa Persdotter
  Carl     Lisbet Andersdotter  
  Carl 1765-04-21 1820-02-16 Maja Jaënsdotter Nils Andersson Lisbet Nilsdotter
  Carl 1751-09-17   Stina Svensdotter Olof Nilsson Ingrid Jonsdotter
  Carl 1803     Peter Jansson Maria Månsdotter
  Carl 1764-07-30 1826-02-17 Ingeborg Lisa Hemmingsdotter Per Johansson Karin Johansdotter
  Carl 1775-03-17 1845-03-12 Catharina Hemmingsdotter Eric Persson Kerstin Jaensdotter
  Carl     Annika Johansdotter  
  Carl 1799-10-13 1872-05-14 Maja Stina Månsdotter Peter Hemmingsson Ingeborg Magnidotter
  Carl     Lena Larsdotter  
  Carl 1799-01-14 1845-12-28 Pernilla Nilsdotter Anders Olsson Mätta Olsdotter
  Carl 1795     Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Carl     Samuel Olsson
  Carl 1790     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Carl 1769-11-01     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Carl Algot 1868-03-14     Peter Lorens Nilsson Gustava Sofia Johansdotter
  Carl August 1861-03-25     Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Carl Axel 1871-08-05     Nils Nilsson Maria Sofia Klintberg
  Carl Fredric 1816-04-11 1817-03-15   Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Carl Fredric 1818-03-26     Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Carl Gustaf 1833-11-20     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Carl Gustaf 1844-09-25     Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
  Carl Johan 1832-11-09 1894-12-29 Hilda Gustava Petersdotter Johannes Jonsson Johanna Carlsdotter
  Carl Johan 1817-11-15 1818   Gustaf Persson Maja Greta Andersdotter
  Carl Ludvig 1864-02-10     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Carl Magnus 1792-09-30 1818-04-20 Lena Pehrsdotter Magnus Svensson Lisa Isaacsdotter
  Carl Peter 1833-12-26     Peter Persson Sara Cajsa Carlsdotter
  Carl Petter 1817-08-04   Anna Charlotta Nilsdotter Peter Månsson Cajsa Andersdotter
  Carl Victor 1870-02-27 1870-04-02   Jonas Peter Alfred Jonsson Johanna Nilsdotter
  Carloman 751 771-12-04 Gerberge  
  Carolina 1819-08-16     Gustaf Persson Maja Greta Andersdotter
  Carolina 1849-04-28     Jonas Peter Petersson Stina Cajsa Persdotter
  Carolina 1854-04-24 1925-02-18 August Nilsson Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
  Carolina 1819-10-09     Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Carolina 1820-09-15   Anders Fredrik Gustafsson Boberg Anders Persson Maja Lisa Olofsdotter
  Carolina Maria 1841-12-08     Nils Peter Perssson Cajsa Greta Gustafsdotter
  Catarina 1752 1807-07-30 Johan Clemetsson Ollinen Johan Nilsson Mikonantti Carin Andersdotter Mikonantti
  Catharina uppskattat c:a 1640   Hans Månsson  
  Catharina 1783-02-01 1843-02-14 Carl Ericsson Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
  Catharina 1771-08-20     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Catharina 1727   Mårten Hansson  
  Catharina c:a 1753     Jacob Larsson Annika Svensdotter
  Catharina 1746-08-06   Hans Rothsten  
  Catharina c:a 1719   Eric Ersson  
  Catharina 1774-10-10     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Catharina 1730-09-04   Nils Johansson  
  Catharina 1781-06-04     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Catharina Charlotta 1855-12-17     Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Catharina Magdalena 1795-03-17   Fredric Nathanaelsson Swen Nilsson Sophia Larsdotter
  Catharina Magdalena 1824-03-03     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Catharina Margareta 1797-09-03   Lars Ersson Brita Larsdotter
  Cathrina 1794   Johan Kullberg  
  Cathrina 1781     Jon Danielsson Stina Jacobsdotter
  Cathrine 1653 1704 Christian Michelsen Skotving Harding Petersen Margrethe Mumme
  Cathrine     Anders Aagesen Gagge  
  Cathrine c:a 1659 1731-10-02 Peder Anderssøn Dam  
  Catrina 1743-07-16     Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Catrina     Jonas Nilsson  
  Cecilie     Sune Ebbesen  
  Cecilie c:a 1083 efter 1131 Erik Folke av Götaland Knut II "den Helige" Svendsen av Danmark Adele Mathilde av Flandern
  Cecilie före 1290   Nicolaus Johansen Uf Lauge Laugesen Litle
  Chalpaida c:a 860 705 Pippin av Herstal Childebrand
  Charibert före 590    
  Charles Constantin c:a 900 c:a 962 Teutberg  
  Chierstij     Johan Quist  
  Childebrand före 630 efter 654  
  Chiltrude Martel före 735 754 Oatilo Karl Martell Svanhilde
  Christen 1796-04-03     Anders Olsson Mätta Olsdotter
  Christian 1778-02-21 efter 1859 Erasmine Helene Möller Thomas Thomasen Möller Cathrine Christiansdatter Lindberg
  Christina 1821-01-17     Gustaf Larsson Cajsa Lisa Persdotter
  Christina   1713 Eric Montelius  
  Christina     Lars Jonsson  
  Christina 1824-02-15   Jonas Jonsson Carl Persson Maja Stina Månsdotter
  Christina 1752   Gabriel Jonsson  
  Christina 1732-12-22 1810-03-19 Pehr Broström  
  Christina Catharina 1840-08-31 1917-03-01 Johan Carlsson Olof Olofsson Christina Matsdotter
  Christina Dorothea 1822-03-25     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Christina Sofia 1844-04-02     Peter Persson Sara Cajsa Carlsdotter
  Christine före 1270   Jens Nielsen Galen  
  Chrodobertus I före 615   Charibert
  Chrodobertus II före 665   Doda Lambert I
  Chrodtrud 690 724 Karl Martell  
  Cicilia 1748-11-18     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Clara c:a 1828    
  Clara Agatha 1835-09-04     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Clara Sofia 1866-08-10     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Clara Sofia 1823-04-18     Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Cunigunda Emelina Desideria 1865-05-30     Eric Gustaf Jonsson Anna Margareta Olofsdotter
  Dage     Elin Månsdotter  
  Daniel 1803     Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Daniel 1756     Per Jonsson Lisbeth Jonsdotter
  Daniel 1793-01-24 1838-05-12 Anna Christina Carlsdotter Jonas Nilsson Catrina Danielsdotter
  Daniel c:a 1769     Nils Hemmingsson Annicka Larsdotter
  Deda före 595   Arnulf av Metz Walrade
  Dietrich före 670 740 Dobrogera Sighard Julanda
  Dietrich     Reinhild  
  Dietrich före 865 917-12-08 Reginhild Ludmilla Walbert Mathilde
  Dobrogera före 700   Dietrich  
  Dobroniega Maria c:a 1010 1087 Kasimir I av Polen Vladimir I av Kiev
  Doda före 665   Chrodobertus II  
  Dorothea 1792-06-26     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Dorothea 1737-05-15 1778 Olof Jonsson Olof Johansson Brita Olofsdotter
  Dorthea c:a 1610 efter 1654 Terchild Pedersen  
  Dynis   c:a 1713  
  Dödfödd 1915-08-01 1915-08-01   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Ealdgyth Swan-neck c:a 1025 c:a 1086 Harald II av England  
  Ealhswith c:a 852 905-12-05 Alfred the Great of Wessex Æthelred Mucil
  Ebalus Mancer före 870 934 Aremburgis Ranulf II Irmgard
  Eberhard före 820 866-12-16 Gisela Unruoch
  Edburh före 830 Æthelred II  
  Edla     Olof Skötkonung av Sverige  
  Edvard Theodor 1873-10-01 1874-04-05   Carl Andersson Maria Andersdotter
  Eilica c:a 1005 efter 1055 Bernhard II av Sachsen Heinrich Gerberge
  Elin 1783-04-27     Anders Nilsson Elin Håkansdotter
  Elin c:a 1739   Jaën Jaënsson  
  Elin 1746-12-16     Olof Nilsson Ingrid Jonsdotter
  Elin 1745-02-24     Gumme Svensson Karin Jonsdotter
  Elin 1751-03-24 1829-04-29 Måns Jonsson Abram Swänsson Maria
  Elin c:a 1757   Anders Nilsson  
  Elin 1773   Jon Svensson  
  Elin     Dage Jönsson  
  Elisabet 1716-03-28     Samuel Samuelsson Anna
  Elisabet c:a 1671   Niklas Hensichen Matts Eriksson Margareta Mårtensdotter Karckner
  Elisabeth c:a 1220   Jon Ranesen Rani Niels Alexandersen Falster
  Elisabeth före 1586 1657 Peder Nielsen  
  Elisabeth 1697-03-02     Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Elisabeth 1689-12-09     Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Ella 1704 1780 Hindric Olofsson Franchi  
  Ella 1689 1763-10-15 Pär Josepsson Tuohea Jöns Ersson Anna Persdotter
  Ella 1701 1785-01-16 Johan Johansson Alama  
  Ellen     Niels Andersen  
  Ellen 1672-07-00 1738-12-22 Hans Jensen Peder Christensen Ellen Olufsdatter
  Ellen 1640 1711 Peder Christensen Oluf Sørensen Margrethe Simonsdatter
  Ellen c:a 1649 1716 Rasmus Pedersen Niels NNsen
  Ellen Kirstine 1739-05-31 1820-02-25 Mads Clemed Thorsen Engel Terchild Pedersen Anne Hansdatter
  Elna 1778-02-23     Ola Askenström Karna Larsdotter
  Elna 1803-03-22     Anders Olsson Mätta Olsdotter
  Elna 1837-06-04     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Elna 1805-04-23     Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Elna 1753-10-01     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Elsa 1760-10-11   Jon Olsson Johan Johansson Britha Andersdotter
  Elsa Lisa 1757   Peter Bergljung  
  Else efter 1460   Anders Gagge Anders Aagesen Gagge Cathrine NNsdatter
  Else 1609 1692-11-07 Hans Poulsen Anchersen Oluf Michelsen Bendte Michelsdatter
  Elsebeth c:a 1689 1753-04-01 Peder Hansen Blykop Oluf Jensen Ingeborg NNsdatter
  Emanuel 1750-01-14   Maria Andersdotter Pehr Ersson Sara Andersdotter
  Emese     Ügyek  
  Emil Theodor 1876-05-30 1962-05-08   Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Emma före 824 876-01-31 Ludwig II Welf I av Bayern Heilwig
  Emma Christina 1876-07-30 1950-04-13   Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Emma Gustafva 1853-04-10     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Emmy Julia 1879-06-26     Lars Peter Magnusson Hilda Gustafva Jonsdotter
  Engalsam före 790 824 Eyderich
  Engeltrude före 825   Boso de Oudere  
  Erchanger I före 865 879 Gisela  
  Eric c:a 1719   Catharina Eric Jansson Beata Montelius
  Eric c:a 1664 1737-08-24 Karin Mattsdotter Berns Lars Andersson Anna Eriksdotter
  Eric 1727   Anna Pehrsdotter Hindric Margetha
  Eric 1745-05-21     Olof Mattsson Maria Jonsdotter
  Eric 1707 1791-10-09 Margreta Samuelsdotter Håkan Ersson Brita Mattsdotter
  Eric 1669 1752 Lisa  
  Eric 1759-03-02     Nils Johansson Catharina Ersdotter
  Eric c:a 1692 1735 Beata Montelius  
  Eric 1755-12-13     Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Eric     Anna Pehrsdotter  
  Eric 1785-07-24     Mårten Ersson Magdalena Ersdotter
  Eric 1726   Anna Pehrsdotter  
  Eric c:a 1739   Kerstin Jaensdotter  
  Eric 1789-11-27 1791   Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Eric Gustaf 1830-02-16   Anna Margareta Olofsdotter Catharina Margareta Larsdotter
  Erich 1720-04-01     Eskil Jönsson Margeta Olofsdotter
  Erich, Smed 1630 1707-04-01 Karen Rasmusdatter  
  Erik 1542 1577 Olof
  Erik 1781-04-29 1811-03-12 Cajsa Eriksdotter Samuel Larsson Maria Larsdotter
  Erik 1761-10-28 1836-05-03 Annicka Persdotter Erik Svensson
  Erik 1752   Cajsa Nilsdotter Eric Ersson Catharina
  Erik 1582 1668 Anders Eriksson
  Erik      
  Erik c:a 1792 1805-07-13   Erik Eriksson Annicka Persdotter
  Erik Anton 1835-05-10     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Erland Peter 1847-06-25     Lars Magnus Samuelsson Lena Stina Jaensdotter
  Ermentrud mellan 908 och 909   Gottfried von Jülich Karl III Frederuna
  Ermentrude     Reginar I von Hennegau Ludwig II av Frankrike
  Ermentrude före 950   Heribert von der Wetterau Megingoz Gerberge
  Ernst August 1872-09-06 1965-05-04 Hulda Sofia Karlsson Johan August Larsson Anna Christina Jonsdotter
  Eskil   c:a 1724 Margeta Olofsdotter  
  Esper 1587 Kirsten Jørgensdatter  
  Estrid   1074-05-09 Jarl Ulf Torkelsen af Danmark Sven I "Tveskägg" Haraldsen av Danmark Sigrid Storråda
  Estrid före 1190   Jacob Sunesen Galen  
  Eudes före 810 834 Ingeltrud  
  Eva 1752-06-01 1752-07-12   Carl Hindricsson Heickilä Apollonia Larsdotter
  Eva 1755   Olof Jansson  
  Eva Christina 1774-10-15 1856-04-30 Michel Jonsson Aunis Eric Olsson Lambinen Maria Christina Hindrichsdotter
  Eva Fredrica Wilhelmina 1828-02-06     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Eva Lisa 1813-04-23 1828-03-15   Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Eva Maria 1808-07-28 1866-04-30 Anders Nilsson Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Eyderich före 780 802  
  Eystein Glumra före 800   Ivarr
  Foulques I le Roux före 915 941 Rocille Ingelgarius Adelheid av Gâtinais
  Foulques II the Good före 935 c:a 959 Gerberga Foulques I le Roux Rocille
  Frans August 1860-12-17     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Frans Erik 1871-07-03     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Frans Gustaf 1857-04-08     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Frans Johan 1845-10-14     Nils Peter Perssson Cajsa Greta Gustafsdotter
  Frans Råbert 1871-01-20     Peter Lorens Nilsson Gustava Sofia Johansdotter
  Frans Råberth 1869-12-13 1873-04-02   Peter Lorens Nilsson Gustava Sofia Johansdotter
  Frederun före 890   Billung  
  Frederuna 887 917-02-10 Karl III Dietrich Immedinger
  Fredric 1791-11-22   Catharina Magdalena Svensdotter Nathanael Mårtensson Brita Christina Andersdotter
  Fredrica Charlotta 1830-09-21     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Fredrich c:a 1785     Jonas Gudmundsson Karin Nilsdotter
  Gabriel 1744   Christina Danielsdotter  
  Garnier före 890   Tescende  
  Gerberga före 935   Foulques II the Good  
  Gerberga     Meginhard IV von Hamaland Gottfried von Jülich Ermentrud
  Gerberge före 930   Megingoz  
  Gerberge före 985 efter 1017 Heinrich Heribert von der Wetterau Ermentrude
  Gerberge c:a 745   Carloman  
  Gerhard före 795 841-06-25 Hildegard  
  Gerhard I före 765   Rothrude  
  Gerhard im Metzgau 870 910-06-22 Oda av Sachsen  
  Gertrud före 1625 1686 Henning Clausen Bohn  
  Gertrud     Ole Larsen Skaaning  
  Geva c:a 755 efter 775 Widukind I Magnus  
  Gisela 880 910-06-13 Adalbert the Rich Berengar I Bertila
  Gisela c:a 820 c:a 874 Eberhard Ludvig I av Franken Judith av Bayern
  Gisela före 865   Erchanger I, Berthold von Schwaben Ludwig II Emma
  Godtfred II c:a 815 885 Mathilde Harald Klak Sigrid Helgesdatter
  Gossy Linnéa 1909-03-18 1997-03-24 Per Verner Lorens Petersson Valner Teodor Larsson Augusta Karolina Jonsson
  Gottfred före 735 efter 758 Imma  
  Greta 1751   Swen Olofsson Dahlman  
  Greta Lisa 1827-04-24     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Greta Matilda 1845-09-16 1934-11-28 Jacob Nilsson Sandqvist Carl Carlsson Pekka Brita Johansdotter Kannala
  Gretha Stina 1770-02-15 1828-07-12 Magnus Pehrsson Pehr Pehrsson Kirstin Samuelsdotter
  Gudmun     Sigrid Pährsdotter  
  Guillaume I före 960 1010 Alix Boso Constance de Provence
  Gullik     Sigrid  
  Gumme c:a 1711 1786-03-08 Karin Jonsdotter  
  Gunhild före 936 c:a 965 Harald I “Blåtand” Gormsen af Danmark  
  Gunhild     Nial Finnsson  
  Gunhild efter 956 1002-11-13 Pallig Tokesen  
  Guntrud före 770   Liutprand  
  Gustaf 1782-10-01   Maja Greta Andersdotter Peter Larsson Brita Pehrsdotter
  Gustaf 1797-06-24 1833-04-28 Cajsa Lisa Persdotter  
  Gustaf Erik 1835-01-25     Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Gustafva 1822-08-18 1903-10-15 Johannes Nilsson Rotsten Johannes Jonsson Anna Greta Svensdotter
  Gustava Sofia 1822-05-12 1902-10-22 Magnus Brunskog Daniel Jonsson Anna Christina Carlsdotter
  Gustava Sofia 1844-10-26 1938-02-04 Peter Lorens Nilsson Johannes Nilsson Rotsten Gustafva Johansdotter
  Gutorm      
  Gyda c:a 1120   Ebbe Skjalmsen Hvide  
  Gytha     Godwin av Wessex Torkel "den Høje" Styrbjørnsen Sprakelegg
  Hadaburg före 780   Heimrich  
  Hadwig c:a 854 903-12-24 Otto I av Sachsen Heinrich I Ingeltrude
  Hanna 1764-05-08     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Hans före 1530 efter 1598  
  Hans före 1614 efter 1636 Svend Nielsen
  Hans c:a 1655 1733 Margrethe Nielsdatter Bendt Hansen Sidsel Pedersdatter
  Hans 1800-07-25     Anders Nilsson Ingeborg Jonsdotter
  Hans före 1550    
  Hans 1695 1757-09-25 Bodil Nielsdatter Rasmus Erichsen Anne Jensdatter
  Hans före 1600 före 1689  
  Hans uppskattat c:a 1630 efter 1714 Catharina Ersdotter  
  Hans före 1605    
  Hans före 1628 1682 Karen Terchildsdatter  
  Hans c:a 1674 1752-02-07 Ellen Pedersdatter Jens Pedersen Skomager Anne Nielsdatter
  Hans 1706-04-25 före 1790 Bodil Moritsdater Sören Hansen Karen Rasmusdatter
  Hans c:a 1500 c:a 1540 NN Poulsdatter Peder Larsen Mette Hansdatter Myre
  Hans 1628-04-00 1695-06-05 Anniche Terchildsdatter Niels Hansen
  Hans c:a 1666 1730-06-16 Margrethe Mortensdatter Thor Lauritsen Karen Pedersdatter
  Hans före 1618 efter 1651  
  Hans 1752-10-07     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Hans före 1425 efter 1469 Marine Henningsdatter Podebusk  
  Hans      
  Haqvin     Beata Jönsdotter  
  Harald Klak c:a 790 846 Sigrid Helgesdatter  
  Hardrad      
  Hartwacher före 430 480 Henqst
  Hattwigande före 460 524 Hartwacher
  Hedvig c:a 1655 1729-05-14 Anders Larsen Haagen Sonnesen Rönnebye Sidsel Larsdatter
  Hedwig före 940 992-12-13 Siegfried I av Luxemburg Eberhard IV im Nordgau Liutgard
  Hedwig före 835   Amelung II Adalrich Ida
  Heiliswinda före 930 1015 Berthold Lothar Mathildis
  Heilwig c:a 775 efter 825 Welf I av Bayern Isanbart av Sachsen Thietrade
  Heimrich före 780   Hadaburg Heimrich
  Heimrich före 760 795-05-05 Cancor Angila
  Heinrich c:a 953 1017-11-18 Gerberge Berthold Heiliswinda
  Heinrich före 830 efter 854 Baba Poppo I Williswind
  Heinrich I 860 886-08-28 Ingeltrude  
  Helena före 1175 1211 Valdemar II Valdemarsen af Danmark Sejr, Esbern Assersen Snarre Gutorm NNsen
  Helena 1701 1792-10-04 Anund Johansson Potila  
  Helena 1839-11-06     Sven Persson Brita Cajsa Persdotter
  Helge den Hvasse c:a 770 efter 800  
  Hemming 1789-08-27     Hemming Pährsson Stina Jonsdotter
  Hemming c:a 1745-10-23 1804-03-23 Stina Jonsdotter  
  Hemming 1774-07-09     Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
  Hemming 1737-03-18 1823-11-19 Ingrid Persdotter Jon Jonsson Sara Håkansdotter
  Henqst före 410 c:a 480  
  Henric     Margeta Olofsdotter  
  Henrich      
  Henrich     Per Jönsson
  Henrich      
  Henrich I den Skallede före 929 976-05-10 Hildegard Lüder Svanhilde
  Henrik 1737-08-10 1792-02-02 Margeta Olsdotter Carl Hindricsson Heickilä Caisa Hindricsdotter
  Herlog före 1140 efter 1162 Margrethe Sunesdatter  
  Hermann I c:a 905 973-03-27 Hildegard Billung Frederun
  Hilda Fredrica 1846-06-20     Johannes Nilsson Rotsten Gustafva Johansdotter
  Hilda Gustafva 1850-03-28 1928-10-01 Lars Peter Magnusson Jonas Jonsson Christina Carlsdotter
  Hilda Gustava 1838-11-17 1900-09-05 Carl Johan Johansson Peter Persson Sara Cajsa Carlsdotter
  Hilda Maria 1855-02-14     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Hilda Sofia 1855-01-12     Jonas Peter Carlsson Sara Stina Isaacsdotter
  Hildebold före 785   Svanhild  
  Hildegard c:a 975 1011-10-03 Bernhard I av Sachsen Henrich I den Skallede Hildegard
  Hildegard före 955   Henrich I den Skallede  
  Hildegard c:a 802 efter 840 Gerhard Ludvig I av Franken Irmingard
  Hildegard före 925 efter 965 Hermann I  
  Hilma Josefina 1879-04-18     Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Hiltrud före 820   Berengar  
  Hilvi Natalia 1879-06-26 1880-03-01   Lars Peter Magnusson Hilda Gustafva Jonsdotter
  Hindric     Margetha  
  Hindrich 1740   Kjerstin Nilsdotter  
  Hugbert före 840 864 Lobbes Boso de Oudere Engeltrude
  Hugh 802 844-06-16 Karl den store Regina
  Hugo före 785 839-11-04 Ava  
  Hugobert   c:a 697 Irmina von Oeren  
  Hulda Gustava 1865-02-08     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Hulda Josefina 1861-12-17 1861-12-29   Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Hulda Maria 1876-02-29     Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Hulda Sofia 1873-12-14 1959-09-14 Ernst August Johansson Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Hulderich före 500 540 Hattwigande
  Håkan 1741     Hindric Margetha
  Håkan   1737 Brita Mattsdotter  
  Håkan c:a 1745     Anders Persson Ingri Andersdotter
  Håkan 1713-09-20     Håkan Ersson Brita Mattsdotter
  Ida före 815   Adalrich  
  Ida Carolina 1865-04-19     Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Ida Mathilda 1868-02-18     Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Imma före 740 798 Gottfred  
  Immed c:a 790   Abbo NN
  Immihilt före 855   Wichmann I Amelung II Hedwig
  Inga 1807-01-31   Pehr Andersson  
  Inga c:a 1500   Måns (Mogens) Carolus Blix  
  Inga Vega Margit 1907-04-24 1996-10-02 John Werner Johansson Karl Viktor Karlsson Klara Sofia Andersson
  Ingar 1745-01-09     Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Ingar 1774-12-27     Ola Askenström Karna Larsdotter
  Ingar 1801-01-18     Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Inge c:a 1105 1157 Asser Skjalmsen Riig Erik Folke av Götaland Cecilie Knudsdatter
  Ingebor 1720-02-03   Nils Kullberg Nils Högbärg
  Ingeborg c:a 1325   Fale Bure hin Unge  
  Ingeborg 1752   Petter Jonsson  
  Ingeborg 1755-07-21 1787-03-27 Nils Pettersson Lars Johansson Anna Stina Adamsdotter
  Ingeborg 1765-01-23   Peter Hemmingsson Magnus Johansson Maria Johansdotter
  Ingeborg 1767-09-27 1828-11-16 Anders Nilsson Jon Danielsson Stina Jacobsdotter
  Ingeborg c:a 1740 1810-12-29 Swän Börjesson  
  Ingeborg 1755-08-28 1787-03-27 Nils Pettersson Lars Johansson Anna Stina Adamsdotter
  Ingeborg 1795-01-01     Peter Jaensson Maja Nilsdotter
  Ingeborg före 990   Palne Slau Tokesen Ottar af Gotland
  Ingeborg före 1652   Oluf Jensen  
  Ingeborg 1805     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Ingeborg Christina 1856-07-16 1871-08-26   Nils Nilsson Maria Sofia Klintberg
  Ingeborg Lisa 1774-10-28   Carl Persson Hemming Pährsson Stina Jonsdotter
  Ingegärd     Johan Ulfonis Olof Bagge
  Ingelgarius före 890   Adelheid av Gâtinais Tertulle
  Ingelgerius c:a 845 888 Adelheid av Gâtinais Tertullus Petronilla
  Ingeltrud före 810 efter 830 Odo av Orléans, Eudes Leuthard I Rothrude
  Ingeltrude     Heinrich I  
  Inger c:a 1560 efter 1600 Peder Poulsen Kofoed Peder Hansen
  Ingierd c:a 1743 1762   Jon Jonsson Karin Carlsdotter
  Ingjärd 1778   Måns Abramsson  
  Ingram före 755    
  Ingri 1700   Jan Larsson  
  Ingri     Påhl Pärsson  
  Ingrid 1749-08-08 1826-11-23 Hemming Jonsson Per Zakrisson
  Ingrid 1714   Olof Nilsson  
  Ingrid 1750-01-25 1805-02-14 Pehr Olsson Jonas Jonsson Kierstin Jonsdotter
  Ingrid 1796-11-17   Nils Jonasson  
  Ingrid 1694   Olof Nilsson Kemiläinen  
  Ingrid     Anders Mickelsson Lasu  
  Ingrid Caisa 1821-04-12     Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Irmengard c:a 800 851-03-20 Lothair I Hugo Ava
  Irmentrud före 879   Louis II le Begue Adelaide
  Irmentrude före 970 efter 990 Frederik av Luxemburg Heribert von der Wetterau Ermentrude
  Irmentrude c:a 830 869-10-06 Karl II Eudes Ingeltrud
  Irmgard före 850 före 890 Ranulf II  
  Irmingard c:a 780 818-10-03 Ludvig I av Franken Ingram
  Isaac 1786-08-28   Sanna Gabrielsdotter Jon Persson Sara Persdotter
  Isaac 1835-03-12     Anders Nilsson Eva Maria Börjesdotter
  Isaac 1759-01-01     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Isac 1780 före 1786   Jon Persson Sara Persdotter
  Israel     Stina Nilsdotter  
  Israel 1770-01-19     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Israel 1764     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Israel     Sophia Mårtensdotter Anders Danielsson Sara
  Israel 1775-08-12     Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Israel Leonard 1865-01-16     Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Itta uppskattat c:a 600   Pippin den äldre Arnold vid Schelde
  Ivar      
  Ivarr före 880    
  Jacob 1790-02-27     Anders Jacobson Sandström Anna Jonsdotter
  Jacob mellan 1727 och 1728 1798-02-05 Karna Jönsdotter  
  Jacob 1741-08-21     Jacob Larsson Annika Svensdotter
  Jacob c:a 1714   Annika Svensdotter  
  Jaen 1788-08-03 1849-07-27 Lena Svensdotter Pehr Jaensson Stina Svensdotter
  Jaën c:a 1745   Elin Persdotter  
  Jaenette 1866-06-14     Nils Nilsson Maria Sofia Klintberg
  Jakob 1790     Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Jan 1767     Nils Nilsson Walborg Jansdotter
  Jan c:a 1776 1827-03-01   Nils Mattsson Maria Andersdotter
  Jan 1742-05-06     Olof Mattsson Maria Jonsdotter
  Jan 1691   Ingri NNsdotter  
  Jan 1709     Mats Jansson Kerstin
  Janna 1764-01-08     Ola Askenström Karna Larsdotter
  Jenny 1869-03-22     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Jens före 1570 1609 Pernille Mouritzdatter  
  Jens före 1575 efter 1605  
  Jens   1678 Karen  
  Jens före 1638 1704-04-22 Kirstine Jørgensdatter Hans Ibsen
  Jens c:a 1200   Margrethe Stigsdatter Galen  
  Jens före 1595 efter 1615 Karen Bærildsdatter  
  Jens före 1590 c:a 1660 Valborg Nielsdatter Mogens Abrahamsen
  Jep före 1505  
  Jeppa 1703-02-12 1761-07-30 Una Påhlsdotter Anders Andersson Catharina Torbiörnsdotter
  Joen före 1610 1655-03-02 Karen Mortensdatter Bohn Bendt Joensen
  Johan 1764-06-22     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Johan 1747-01-01     Pehr Ersson Sara Andersdotter
  Johan 1750   Maria Israelsdotter Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Johan 1819 1819   Olof Nilsson Stina Cajsa Pehrsdotter
  Johan 1718-03-29     Samuel Samuelsson Anna
  Johan 1841-10-18     Olof Olofsson Christina Matsdotter
  Johan 1857-02-27     Nils Nilsson Sara Johansdotter
  Johan 1827-03-02     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Johan 1728   Britha Andersdotter  
  Johan 1825-11-16     Nils Jonasson Ingrid Pehrsdotter
  Johan 1722   Anna Pehrsdotter  
  Johan      
  Johan 1758     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Johan 1729     Hindric Margetha
  Johan 1847-01-15 1915-08-10 Christina Catharina Olofsdotter Greta Stina Frank
  Johan      
  Johan Allfrid 1836-01-14     Peter Persson Sara Cajsa Carlsdotter
  Johan August 1863-01-13 1937-03-21   Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Johan August 1847-08-13     Jonas Peter Carlsson Sara Stina Isaacsdotter
  Johan August 1845-03-10 1905-10-09 Anna Christina Jonsdotter Lars Magnus Samuelsson Lena Stina Jaensdotter
  Johan Emil 1859-10-21     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Johan Fredrik 1857-08-08     Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Johan Petter 1867-03-29     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Johan Victor 1869-01-04     Johan August Larsson Anna Christina Jonsdotter
  Johanna 1803-07-20 1884-12-25 Johannes Jonsson Carl Olofsson Stina Svensdotter
  Johanna 1840-03-28     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Johanna 1840-08-07 1927-10-26 Anders Pehrsson Nils Jonasson Ingrid Pehrsdotter
  Johanna 1841-09-05 1906-09-20 Jonas Peter Alfred Jonsson Nils Peter Persson Lena Carlsdotter
  Johanna Christina 1873-07-14     Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Johanna Dorothea 1812-02-10 1897-09-15 Johan Wilhelm Baumgardt  
  Johanna Wilhelmina 1869-02-20     Nils Nilsson Maria Sofia Klintberg
  Johanne     Anders  
  Johannes 1783-04-19 1856-06-16 Johanna Carlsdotter Jonas Gudmundsson Karin Nilsdotter
  Johannes 1763-04-27     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Johannes 1782-10-11     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Johannes 1808-06-24     Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Johannes 1776-12-14     Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Johannes 1796     Nathanael Mårtensson Brita Christina Andersdotter
  Johannes c:a 1765     Per Swänsson Maria
  Johannes 1810     Nils Petter Nilsson Maria Magdalena Johansdotter
  Johannes 1800-03-26 1872-03-19 Anna Greta Svensdotter Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Johannes 1812     Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Johannes 1787     Pehr Olsson Ingrid Jonasdotter
  Johannes 1824-11-28     Jaen Persson Lena Svensdotter
  Jon 1736-03-30     Olof Johansson Brita Olofsdotter
  Jon 1739 1749   Per Jonsson Maria Yggesdotter
  Jon 1744   Stina Jacobsdotter  
  Jon 1729   Lisbeth Persdotter  
  Jon 1700   Karin Carlsdotter  
  Jon 1685 1753 Brita Månsdotter  
  Jon 1767-04-18   Elsa Johansdotter Olof Jonsson Dorothea Olofsdotter
  Jon c:a 1738     Jon Nilsson Brita Månsdotter
  Jon 1753-10-07   Sara Persdotter Per Jonsson Lisbeth Jonsdotter
  Jon 1763-09-19   Elin Carlsdotter Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Jonas     Catrina Danielsdotter  
  Jonas 1663 1742-08-24 Anna Olofsdotter  
  Jonas 1782   Lena Månsdotter  
  Jonas 1793-11-04   Maria Stina Jonsdotter Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Jonas 1758-04-05   Margareta Ersdotter Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Jonas 1783     Jon Persson Sara Persdotter
  Jonas 1748-06-18     Olof Mattsson Maria Jonsdotter
  Jonas     Anna  
  Jonas 1821-08-28 1882-10-25 Christina Carlsdotter Jonas Peter Persson Ulrica Ericsdotter
  Jonas 1723-03-28   Kierstin Jonsdotter  
  Jonas 1738     Hindric Margetha
  Jonas 1775     Petter Jonsson Ingeborg Carlsdotter
  Jonas 1802     Carl Nilsson Maja Jaënsdotter
  Jonas c:a 1720   Caisa Ericsdotter  
  Jonas 1797-10-11     Anders Nilsson Ingeborg Jonsdotter
  Jonas 1794-03-24     Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
  Jonas 1812     Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Jonas 1750-03-17 1818-02-20 Karin Nilsdotter Gudmun Bondesson Sigrid Pährsdotter
  Jonas 1785 1805-07-10   Erik Eriksson Annicka Persdotter
  Jonas 1834-02-07     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Jonas 1768-01-06     Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
  Jonas 1770 1774   Nils Andersson Lisbet Nilsdotter
  Jonas 1792-09-24 1820-09-26 Susanna Johansdotter Pehr Olsson Ingrid Jonasdotter
  Jonas Alfred 1859-09-30     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Jonas August 1832-03-20     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Jonas Augustinus 1857-09-23     Eric Gustaf Jonsson Anna Margareta Olofsdotter
  Jonas Peter 1803-11-27   Stina Cajsa Persdotter Pehr Jaensson Stina Carlsdotter
  Jonas Peter 1798-09-26   Ulrica Ericsdotter Peter Andersson Annicka Israelsdotter
  Jonas Peter 1813-08-16 1878-10-22 Sara Stina Isaacsdotter Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Jonas Peter Alfred 1840-02-15 1928-12-26 Johanna Nilsdotter Jonas Peter Petersson Stina Cajsa Persdotter
  Josef 1795 1853   Peter Jansson Maria Månsdotter
  Josef 1794-10-15 1870-12-21 Wallborg Carlsdotter Sven Persson Brita Svensdotter
  Joseph c:a 1769     Per Swänsson Maria
  Joseph 1809     Jon Svensson Elin Carlsdotter
  Jost c:a 1678 1724-07-13 Maren Hansdatter Christian Lauritsen Anna Hansdatter
  Judith före 865 efter 910 Arnolphus I Malus Eberhard Gisela
  Julanda före 650   Sighard  
  Jöns     Anna Persdotter  
  Jöns 1752-02-29     Jonas Jonsson Kierstin Jonsdotter
  Jöns 1766     Jacob Jönsson Karna Jönsdotter
  Jöns 1751-07-27     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Jöns       Eskil Jönsson Margeta Olofsdotter
  Jöns     Henrich Petrusson
  Jöns 1750-03-14     Olof Nilsson Ingrid Jonsdotter
  Jöns 1834-10-10     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Jöns 1791-10-13     Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Jørgen före 1591 Anne Frandsdatter  
  Jørgen före 1600 1647 Margrethe Lauridsdatter Esper Hansen Kirsten Jørgensdatter
  Jørgen c:a 1545 1588 Karen NNsdatter Peder Hansen
  Kajsa Brita 1831-06-13     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Kajsa Sofia 1833-06-20 1880-11-28 Karl Josefsson Sven Persson Brita Cajsa Persdotter
  Karen 1748-12-06 1787-05-00 Daniel Michael Möller Hans Sörensen Bodil Moritsdater
  Karen 1636 1699 Christen Pedersen Piil  
  Karen 1631 1690 Hans Mogensen  
  Karen 1654 1730-06-16 Peder Lavesen  
  Karen c:a 1636 1723-02-15 Anders Hansen Hans NNsen
  Karen   1729-03-16 Lydrich Lydrichsen Plüg  
  Karen   1678 Jens Ibsen  
  Karen c:a 1585 1650-09-20 Mads Hansen Kofoed Jørgen Pedersen Karen NNsdatter
  Karen   1721-05-18 Sören Hansen Rasmus Mogensen
  Karen c:a 1631-04-00 1713 Thor Lauritsen Peder Rasmussen
  Karen före 1595 efter 1615 Jens Bendtsen  
  Karen c:a 1595 c:a 1653 Peder Christensen Jens Jespersen
  Karen 1681 1738-03-14 Niels Andersen Rasmus Pedersen Ellen Nielsdatter
  Karen 1551 1627 Jørgen Pedersen  
  Karen 1632 1696-10-20 Erich Pedersen Smed Rasmus Pedersen
  Karin     Erich Carlsson Lambinen  
  Karin 1692 1762-09-05 Ygge Jonsson  
  Karin c:a 1729   Per Johansson  
  Karin 1687 Frans Pettersson Servio  
  Karin     Anders Larsson
  Karin 1788     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Karin c:a 1744   Nils Börgesson Gumme Svensson Karin Jonsdotter
  Karin     Lars Andersson  
  Karin c:a 1756     Per Swänsson Maria
  Karin 1646 1736-02-02 Anders Andersson Huhdanantti  
  Karin c:a 1690   Anders Månsson  
  Karin 1706   Jon Jonsson  
  Karin 1776     Petter Jonsson Ingeborg Carlsdotter
  Karin     Thomas Larsson Narkaus  
  Karin 1754-11-10 1825-11-12 Jonas Gudmundsson Nils Hemmingsson Annicka Larsdotter
  Karin c:a 1707 1778-11-06 Staphan Staffansson Renhålt  
  Karl 1836-09-25 1909-11-21 Kajsa Sofia Svensdotter Josef Svensson Wallborg Carlsdotter
  Karl den store 742-04-02 814-01-28 Hildegard av Vinzgau, Regina Pippin d.y. Bertrada d.y.
  Karl II 823 877 Irmentrude Ludvig I av Franken Judith av Bayern
  Karl III 879-09-17 929-10-07 Frederuna Ludwig II av Frankrike Liutgard av av Sachsen
  Karl Johan 1851-08-04     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Karl Viktor 1862-11-10 1931-09-04 Klara Sofia Andersson Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Karlmann 777 810-07-08 Chrothais des Francs, Bertha Karl den store Hildegard av Vinzgau
  Karloman före 570    
  Karna 1739 1783-04-18 Ola Askenström  
  Karna 1797-01-31     Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Karna 1849-04-27   Per Nilsson  
  Karna 1726 1781-06-04 Jacob Jönsson  
  Karna 1822-09-29     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Karna 1769-02-03     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Karolina 1854-08-10   Karl Johan Boberg Clara Olsdotter
  Kerstin   1706 Erik Jönsson Stålnacke  
  Kerstin c:a 1747   Eric Persson  
  Kerstin 1671 1739-06-11 Mats Jansson  
  Kerstin     Nils Olofsson  
  Kerstin 1712-10-12     Samuel Samuelsson Anna
  Kiersten 1680-08-13   Peder Hansen Peder Lavesen Karen Bendixdatter
  Kierstin 1727-10-07   Jonas Jonsson  
  Kierstin 1743-12-15   Sven Svensson Per Svensson
  Kirsten före 1568 1601-02-26 Michel Christensen  
  Kirsten c:a 1570 efter 1600 Esper Hansen Jørgen Pedersen Karen NNsdatter
  Kirstena 1760-11-27     Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Kirstin 1773     Jon Danielsson Stina Jacobsdotter
  Kirstin     Nils Hansson  
  Kirstin 1732   Pehr Pehrsson  
  Kirstine före 1605 1676 Morten Hansen  
  Kirstine 1733 mellan 1787 och 1801 Herman Clausen Rasch Peder Andersen Elisabeth Jesdatter Rasch
  Kirstine före 1639 efter 1704 Jens Hansen Jørgen Espersen Margrethe Lauridsdatter
  Kirstine 1624-01-10 1715-03-14 Herman Clausen Bohn  
  Kirstine c:a 1684 efter 1760 Bendt Jørgensen Kloe Hans Bendtsen Margrethe Nielsdatter
  Kjellög c:a 1450   Jakob Andersson Bure  
  Kjerstin 1767 1808-01-27 Nils Abrahamsson  
  Kjerstin 1774-04-28   Per Jaensson Petter Jonsson Ingeborg Carlsdotter
  Kjerstin 1744   Hindrich Svensson  
  Knut     Caisa Staffansdotter  
  Konrad I före 820 c:a 862 Aélis Welf I av Bayern Heilwig
  Konrad II Welfer före 840 876 Waldrada Konrad I Aélis
  Konstantin IX Monomachos c:a 1000 1055-01-11 Theodosios Monomachos
  Kristina 1122-01-18 Mstislav I av Kiev Inge Stenkilsson av Sverige Helena av Sverige
  Kunigunde före 725   Warnechin  
  Kunigunde före 895 efter 923 Richwin, Wigerich Irmentrud
  Lambert I före 640   Chrodobertus I
  Lambert II före 685 c:a 741 Chrodobertus II Doda
  Lars 1754-01-18   Brita Larsdotter Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Lars 1500   Anna Mosesdotter Bure  
  Lars c:a 1727   Anna Stina Adamsdotter  
  Lars   efter 1684 Anna Eriksdotter Karin Andersdotter
  Lars 1760-12-29     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Lars c:a 1731   Anna Stina Adamsdotter  
  Lars 1685 1738-10-13 Valborg Bendtsdatter Kloe Wefst Pedersen Margrethe Hansdatter
  Lars 1746-09-09     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Lars     Karin Jonsdotter  
  Lars    
  Lars   1775 Christina Andersdotter  
  Lars 1780-11-10     Pehr Persson Annicka Larsdotter
  Lars      
  Lars 1751 1824-11-07 Maria Christina Cedergren  
  Lars 1723-09-00 1776-02-21 Rebecka Larsdotter Lars Hendersson
  Lars Magnus 1816-08-07 1868-10-30 Lena Stina Jaensdotter Samuel Larsson Stina Svensdotter
  Lars Peter 1841-02-04 1926-02-02 Hilda Gustafva Jonsdotter Magnus Persson Cajsa Nilsdotter
  Laurits c:a 1580 c:a 1648 Barbara NNsdatter Anders Hansen
  Laurs före 1582 efter 1603  
  Laurs 1638 c:a 1702 Gertrud Jensdatter  
  Lena 1757-03-14   Peter Hansson Nils Kullberg Ingebor Nilsdotter
  Lena     Börje  
  Lena     Carl Josephsson  
  Lena 1788   Jonas Nilsson  
  Lena 1791-04-25   Carl Magnus Magnusson Peter Jonsson Maja Stina Månsdotter
  Lena 1769-03-31 1844-12-08 Pehr Pehrsson Hemming Pährsson Stina Jonsdotter
  Lena 1790-08-15 1849-07-24 Jaen Persson Sven Persson Stina Pehrsdotter
  Lena 1800 före 1803   Peter Jaensson Maja Nilsdotter
  Lena 1776     Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Lena 1816-02-23   Nils Peter Persson Carl Persson Ingeborg Lisa Hemmingsdotter
  Lena Brita 1786     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Lena Brita 1830-07-13   Anders Andersson Anders Nilsson Eva Maria Börjesdotter
  Lena Stina 1818-11-12 1853-04-01 Anders Peter Nilsson Jonas Persson Susanna Johansdotter
  Lena Stina 1818-01-02 1891-08-21 Lars Magnus Samuelsson Jaen Persson Lena Svensdotter
  Lene 1664 1729-10-10 Poul Hansen Ancher Niels Jörgensen Margarethe NNsdatter
  Leuthard I före 790   Rothrude Gerhard I Rothrude
  Lisa 1666   Eric Ersson  
  Lisa     Lars Larsson Lassi Pajainen  
  Lisa c:a 1755     Jacob Larsson Annika Svensdotter
  Lisa 1780-05-19   Per Jonsson Nils Mattsson Maria Andersdotter
  Lisa     Magnus Svensson  
  Lisa 1727-03-19 1793-04-19 Nils Wallström  
  Lisa c:a 1739   Per Persson  
  Lisa 1791     Sven Danielsson Lisbeth Carlsdotter
  Lisa 1786-11-17 1849-03-24 Anders Andersson Pär Pärsson Walborg Pärsdotter
  Lisa   1743 Josef Josefsson Tuohea  
  Lisbet     Carl Pehrsson  
  Lisbet 1732   Nils Andersson  
  Lisbeth 1748-10-04   Sven Danielsson Carl Pehrsson Lisbet Andersdotter
  Lisbeth c:a 1703 1777-03-11 Matthis Jönsson  
  Lisbeth 1732   Jon Persson  
  Lisbeth 1735-01-01 1818-12-01 Per Jonsson Jon Jonsson Karin Carlsdotter
  Lisken 1734     Hindric Margetha
  Liutgard före 920   Eberhard IV im Nordgau  
  Liutpato före 810   Rotbert V NN
  Liutperht före 850   Liutpold
  Liutpold före 830   Liutpato
  Liutprand före 770   Guntrud  
  Lobbes före 840   Hugbert  
  Lothair I c:a 795 855-09-25 Irmengard Ludvig I av Franken Irmingard
  Lothair II c:a 835 869-08-08 Waldrada Lothair I Irmengard
  Lothar före 910 c:a 988 Mathildis  
  Lothar I 840    
  Louis II le Begue 846-11-01 879-04-10 Adelaide Karl II Irmentrude
  Lovisa 1823-09-21     Gustaf Larsson Cajsa Lisa Persdotter
  Lovisa 1824-08-19     Johannes Jonsson Anna Greta Svensdotter
  Lovisa Henrietta 1858-09-20     Nils Nilsson Maria Sofia Klintberg
  Lucia 1676   Olof Dynisson Tyni  
  Ludwig II c:a 806 876-08-28 Emma Ludvig I av Franken Irmingard
  Lüder före 900   Svanhilde Lothar I
  Magdalena 1748     Anders Jonsson Britha Matsdotter
  Magdalena 1746-03-08 1748-05-12   Carl Hindricsson Heickilä Apollonia Larsdotter
  Magdalena 1762-10-08   Mårten Ersson Eric Ersson Anna Pehrsdotter
  Magdalena 1788-04-02     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Magdalena 1746     Olof Johansson Brita Olofsdotter
  Magdalena 1767-09-04     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Magnus 1772     Per Swänsson Maria
  Magnus 1750-12-03   Lisa Isaacsdotter Sven Månsson
  Magnus c:a 1728   Maria Johansdotter  
  Magnus   före 1827 Gretha Stina Pehrsdotter  
  Magnus 1795-06-14   Cajsa Nilsdotter Peter Hemmingsson Ingeborg Magnidotter
  Maja 1778-03-26   Peter Jaensson Nils Pettersson Ingeborg Larsdotter
  Maja 1778-12-14 1806-11-03 Carl Nilsson Jaën Jaënsson Elin Persdotter
  Maja 1787     Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Maja Cajsa 1808-11-25 1871-06-25 Nils Magnus Jonsson Erik Samuelsson Cajsa Eriksdotter
  Maja Greta 1784-05-08   Gustaf Persson Anders Larsson Stina Jönsdotter
  Maja Greta 1821-03-03     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Maja Lisa 1801     Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Maja Lisa 1792     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Maja Lisa c:a 1793   Anders Persson  
  Maja Stina 1803-02-27 1868-01-14 Carl Persson Måns Abramsson Ingjärd Andersdotter
  Maja Stina 1820-09-30     Josef Svensson Wallborg Carlsdotter
  Maja Stina 1779     Jon Danielsson Stina Jacobsdotter
  Maja Stina 1785   Peter Larsson Olof Svensson Maria Carlsdotter
  Malin 1681 1749-12-29 Carl Olofsson Sacari  
  Malin 1687-11-00 1755-04-11 Jacob Carlsson Juva  
  Malusha     Sviatoslav I av Kiev  
  Marcus 1760-12-20     Nils Johansson Catharina Ersdotter
  Maren före 1632   Anthon Müller  
  Maren     Jost Christensen  
  Margareta 1659 1733-04-26 Knut Nilsson Alama  
  Margareta 1440 efter 1510 Laurens Svensson Blix Johan Sigurdsson
  Margareta 1750-09-12     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Margareta     Hans Hansson Pekkari  
  Margareta     Thorbjörn Gustavi Moderus Arvidus Petri Bechius Kristina Halvardsdotter
  Margareta     Abraham Axelsson Rechardt  
  Margareta 1745-05-10     Pehr Ersson Sara Andersdotter
  Margareta 1718 1788-11-04 Adam Knutsson Knuuti  
  Margareta 1771   Jonas Olofsson  
  Margareta 1766     Eric Ersson Anna Pehrsdotter
  Margareta 1738     Pär Matsson Anna Mosisdotter Wessman
  Margarethe     Niels Jörgensen  
  Margeta c:a 1659 1741-07-23 Johan Johansson Potila  
  Margeta     Henric Larsson Lauri  
  Margeta     Eskil Jönsson  
  Margeta     Henric Nilsson Koivuniemi  
  Margeta 1689 1762-01-22 Anders Persson Heikinpieti  
  Margeta     Henric Ericsson Keinosuando Lodvik  
  Margeta 1745-08-31 1833-03-14 Henrik Carlsson Olof Eskelsson Caisa Larsdotter
  Margeta     Henric Johansson  
  Margeta 1668 1736-04-16 Lambert Carlsson Wuoma  
  Margetha 1705   Hindric  
  Margreta 1719-07-25 1790-03-07 Eric Håkansson Samuel Samuelsson Anna
  Margreta Sophia 1780-04-30     Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Margrethe 1609 1647 Jens Hansen Sode Jørgen Jensen Anne Frandsdatter
  Margrethe 1617 c:a 1677 Oluf Sørensen  
  Margrethe c:a 1653 1743 Hans Bendtsen Niels Terchildsen Kirstine Olufsdatter Kofoed
  Margrethe c:a 1627 1654 Mogens Jensen Morten Hansen Kirstine Hansdatter
  Margrethe c:a 1505 1593-05-10 Claus Kames  
  Margrethe c:a 1671 1736-01-11 Hans Thorsen Morten Mogensen Kirsten Christensdatter Piil
  Margrethe före 1650 1729-07-04 Wefst Pedersen Hans Mortensen
  Margrethe före 1140 efter 1162 Herlog NNsen Sune Skjalmsen
  Margrethe före 1603 1682 Jørgen Espersen Laurs Ødbersen
  Maria c:a 1721   Abram Swänsson  
  Maria 1750-06-10 1826-11-16 Nils Mattsson Anders Persson Ingri Andersdotter
  Maria 1764   Johannes Gabrielsson  
  Maria 1716-02-02   Per Jonsson Ygge Jonsson Karin Nilsdotter
  Maria 1844-07-12     Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Maria c:a 1737 1822-09-19 Samuel Esk  
  Maria     Samuel Larsson  
  Maria 1739 Hans Ericsson Bergman  
  Maria c:a 1728   Per Swänsson  
  Maria 1776-08-05 1859-11-13 Peter Jansson Måns Jonsson Elin Abrahamsdotter
  Maria 1752-10-19   Johan Ersson Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Maria 1819     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Maria 1778     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Maria c:a 1718   Abraham Swensson  
  Maria mellan 1775 och 1782 1807-10-21 Nils Nilsson  
  Maria 1722-02-18 1800-02-09 Olof Mattsson Jonas Ersson Anna Olofsdotter
  Maria c:a 1726   Petter Nilsson  
  Maria c:a 1732   Magnus Johansson  
  Maria 1756   Olof Svensson  
  Maria 1752-04-10   Emanuel Pehrsson Anders Jonsson Britha Matsdotter
  Maria     Per Håkansson  
  Maria     Peter Larsson  
  Maria 1753     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Maria 1828-11-01 1913-11-27 Carl Andersson Anders Nilsson Eva Maria Börjesdotter
  Maria 1814-04-24     Samuel Larsson Stina Svensdotter
  Maria 1791-01-25     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Maria     Johan Eriksson Stålnacke  
  Maria 1695 1737-03-19 Mickel Henricsson Erkheikki Vanhainen  
  Maria Augusta 1863-02-17 1931-12-25 Johan Olof Lindström Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Maria Christina 1748-07-04 1826-02-11 Eric Olsson Lambinen Henric Johansson Margeta Olofsdotter
  Maria Christina 1828-06-10 1887-06-12 Carl Viktor Cedergren Peter Magnison Petersson Stina Maja Andersdotter
  Maria Christina 1830-07-20     Johannes Jonsson Johanna Carlsdotter
  Maria Elisabet 1793-08-06     Anders Jacobson Sandström Anna Jonsdotter
  Maria Magdalena 1786-06-03   Nils Petter Nilsson Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Maria Stina 1801-03-28   Jonas Emanuelsson Jonas Olofsson Margareta Ersdotter
  Marine före 1356   Peder Aagesen Hals  
  Marit     Pehr Grelsson Krekula  
  Marja 1729-02-24     Samuel Samuelsson Anna
  Marta 1818-01-19     Nils Jonasson Ingrid Pehrsdotter
  Mathias 1747     Anders Jonsson Britha Matsdotter
  Mathilda 1843-09-04     Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Mathilde före 840   Walbert  
  Mathilde före 820   Godtfred II  
  Mathildis före 910 990 Lothar  
  Mats 1607   NN Hindersdotter Hetta Henrich Persson
  Mats 1675 1761-03-19 Kerstin  
  Matthias 1766-08-24     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Matthias 1729     Pär Matsson Anna Mosisdotter Wessman
  Matthias 1779-02-25     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Matthis c:a 1703 1771-07-02 Lisbeth  
  Matts     Margareta Mårtensdotter Karckner  
  Megingoz före 925   Gerberge  
  Meili före 740   Æthelbert Radbod
  Melcher 1845-11-19     Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Merete c:a 1345 1406 Abraham Brodersen Peder Budde
  Mette 1669-05-29 1745-11-07 Jens Nielsen Möller  
  Mette före 1639   Peder Hansen Marchmann Mouritz Jensen
  Michael 1769-08-28     Olof Jonsson Brita Andersdotter
  Michel 1560 1618 Kirsten Andersdatter  
  Michel före 1620 efter 1645  
  Mihail     Taksony av Ungern
  Mogens c:a 1621 1681-10-05 Margrethe Mortensdatter Jens Mogensen Valborg Nielsdatter
  Mogens c:a 1622 1704 Kirstine Jensdatter Brandt  
  Mogens före 1623   Jeppe Pedersen
  Mogens före 1570 1610  
  Morten före 1600 1635 Kirstine Hansdatter  
  Morten 1651 1725-03-08 Kirsten Christensdatter Piil Mogens Jensen Margrethe Mortensdatter
  Mourits c:a 1648 1717-09-00 Bodil Lydrichsdatter Plüg  
  Mouritz efter 1596   Jens Bendtsen Pernille Mouritzdatter
  Mouritz före 1560    
  Måns 1755-04-08   Ingjärd Andersdotter Abraham Swensson Maria Persdotter
  Måns c:a 1765     Swän Börjesson Ingeborg Nilsdotter
  Måns 1746     Per Jonsson Maria Yggesdotter
  Måns 1739-02-24 1817-01-31 Elin Abrahamsdotter Jonas Bengtsson Anna
  Mårten 1755     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Mårten 1723-05-04     Samuel Samuelsson Anna
  Mårten 1782-09-20     Johan Ersson Maria Israelsdotter
  Mårten 1750     Jacob Jönsson Karna Jönsdotter
  Mårten 1722   Catharina Andersdotter  
  Mårten 1758-02-16   Magdalena Ersdotter Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Mätta 1762-05-13 1839-01-09 Anders Olsson  
  Nanny Augusta 1877-09-12     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Nathanael 1764   Brita Christina Andersdotter Mårten Hansson Catharina Andersdotter
  Nathanael 1766     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Nial     Gunhild Halvdansdotter  
  Nicolaus 1755-10-27     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Niels före 1608 c:a 1650  
  Niels     NN NNsdatter Lang  
  Niels      
  Niels före 1580 1653  
  Niels c:a 1632 1700-10-00 Kirstine Olufsdatter Kofoed Terchild Pedersen Dorthea NNsdatter
  Niels före 1636 1684 Kirstine Lassesdatter Juul  
  Niels före 1629    
  Niels 1679 1741-03-25 Karen Rasmusdatter Anders Hansen Karen Hansdatter
  Niels     Ellen Rasmusdatter  
  Niels c:a 1636 1693-03-16 Margarethe NNsdatter  
  Niklas Werner 1853-08-17 1855-01-31   Nils Magnus Jonsson Maja Cajsa Eriksdotter
  Nils 1787-03-13     Anders Nilsson Elin Håkansdotter
  Nils 1783-03-23     Hemming Pährsson Stina Jonsdotter
  Nils 1826-05-22 1873-01-18 Maria Sofia Klintberg  
  Nils mellan 1734 och 1735   Walborg Jansdotter  
  Nils 1764 1808-05-07 Kjerstin Larsdotter  
  Nils     Kerstin  
  Nils 1792-01-24   Ingrid Pehrsdotter  
  Nils 1758-11-26 1850-03-26 Bereta Jacobsdotter Ola Nilsson Pärnilla Jeppasdotter
  Nils 1843-12-11 1845-05-27   Nils Nilsson Sara Johansdotter
  Nils 1787-02-01 1867-03-12 Walborg Nilsdotter Petter Nilsson Anna Nilsdotter
  Nils 1771-10-22     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Nils 1731-03-25   Catharina Ersdotter  
  Nils c:a 1736 1803-01-02 Maria Andersdotter Matthis Jönsson Lisbeth
  Nils 1770-09-30   Maria Jonsdotter Nils Nilsson Walborg Jansdotter
  Nils     Kirstin Pärsdotter  
  Nils     Brita Olsdotter  
  Nils 1798-02-26     Peter Jaensson Maja Nilsdotter
  Nils c:a 1746   Karin Gummesdotter  
  Nils 1729-11-30   Lisbet Nilsdotter Anders Nilsson Caren NNsdotter
  Nils 1740-12-05     Olof Nilsson Ingrid Jonsdotter
  Nils c:a 1716     Jon Nilsson Brita Månsdotter
  Nils 1875-06-04 1928-12-23   Per Nilsson Karna Olsdotter
  Nils 1747-01-22 1787-09-12 Ingeborg Larsdotter Petter Nilsson Maria Nilsdotter
  Nils c:a 1746 1787-09-12 Ingeborg Larsdotter  
  Nils 1793-05-21     Nils Olsson Bereta Jacobsdotter
  Nils 1770-03-26     Nils Johansson Catharina Ersdotter
  Nils 1745-02-14   Anna Beatha Bergman Jonas Jonson Caisa Ericsdotter
  Nils 1832-08-23     Anders Nilsson Eva Maria Börjesdotter
  Nils 1768     Jacob Jönsson Karna Jönsdotter
  Nils Fredric 1822-12-21   Anna Sara Jonsdotter Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Nils Johan 1859-04-16     Nils Fredric Fredriksson Anna Sara Jonsdotter
  Nils Johan 1838-08-30     Jonas Emanuelsson Maria Stina Jonsdotter
  Nils Magnus 1805-01-01 1882-02-23 Maja Cajsa Eriksdotter Jonas Nilsson Lena Månsdotter
  Nils Peter 1812-09-04   Lena Carlsdotter Peter Nilsson Anna Greta Persdotter
  Nils Peter 1812-07-04 1884-11-18 Cajsa Greta Gustafsdotter Peter Jansson Maria Månsdotter
  Nils Petter 1784   Maria Magdalena Johansdotter  
  Nina Ottilia 1869-01-14     Carl Andersson Maria Andersdotter
  NN före 1460 efter 1482 Otte Pedersen Uf  
  NN   Karl Laurensson Blix  
  NN före 790   Rotbert V Liutprand Guntrud
  NN före 1502   Jacob von Schinckel  
  NN före 1450   Laurits Gjeddekjæft  
  NN före 1495 efter 1537 Hans Pedersen Poul Olsen Anne Ødbernsdatter Hals
  NN c:a 1575 efter 1616 NN Mumme  
  NN före 1143   Skammel Thuesen  
  NN c:a 1600 efter 1643 Lasse Jensen Juul  
  NN före 1455 efter 1470 Erich Andersen Gagge Hans Eriksen Marine Henningsdatter Podebusk
  NN c:a 1290   Niels Olufsen Bild Niels Jonsen Rani
  NN före 830   Ranulf I Rorico Bildchild
  NN     Per Nilsson Ivar Ingvarsson
  NN c:a 775   Abbo Widukind I Magnus Geva
  NN c:a 1525 c:a 1563 Frederik van Egmond van Meerestein  
  Oatilo före 735   Chiltrude Martel  
  Oda c:a 806 913-05-17 Liudolf av Sachsen Billung Billunger Aeda
  Ola 1789-03-26     Anders Olsson Mätta Olsdotter
  Olaus 1779-02-22 1810-05-14 Sara Sophia Nilsdotter Olof Jansson Eva Olsdotter
  Olof 1780   Stina Cajsa Pehrsdotter  
  Olof 1705   Brita Olofsdotter  
  Olof 1776     Nils Nilsson Walborg Jansdotter
  Olof 1839-01-12     Olof Olofsson Christina Matsdotter
  Olof 1736-11-28 1798 Dorothea Olofsdotter  
  Olof       Pär Matsson Anna Mosisdotter Wessman
  Olof 1713-02-08 1781-04-14 Maria Jonsdotter Mats Jansson Kerstin
  Olof före 1718   Caisa Larsdotter, Caisa Jönsdotter Eskil Jönsson Margeta Olofsdotter
  Olof      
  Olof 1773-09-28     Olof Jonsson Dorothea Olofsdotter
  Olof 1792-01-07   Sophia Mårtensdotter Jon Olsson Elsa Johansdotter
  Olof 1733   Brita Andersdotter  
  Olof 1754   Maria Carlsdotter  
  Olof   före 1784 Eva Olsdotter  
  Olof 1714-04-16   Ingrid Jonsdotter Nils Olofsson Kerstin
  Olof 1776     Hans Olofsson Kemi Margareta Johansdotter Stålnacke
  Olof      
  Olof     Anna Olofsdotter Bure  
  Olof Ericsson     Brita Carlsdotter  
  Olof Victor 1872-03-23     Johan Carlsson Christina Catharina Olofsdotter
  Oluf före 1587 c:a 1622 Bendte Michelsdatter  
  Oluf före 1649   Ingeborg NNsdatter  
  Oluf före 1175 efter 1215 Skammel Thuesen NN Olufsdatter
  Oluf 1596 1673 Margrethe Simonsdatter  
  Oluf före 1440    
  Osburga före 820 c:a 849 Æthelwulf of Wessex Oslac
  Oscar Fredric 1861-01-01     Carl Andersson Maria Andersdotter
  Oslac före 800  
  Pallig före 957 1002-11-13 Gunhild Haraldsdatter Toke Gormsen
  Palne Slau före 990   Ingeborg Ottarsdatter Toke Palnatoke Palnesen
  Peder före 1130 efter 1160 Ingefred Assersdatter Hvide  
  Peder 1490 1530 Anne Pedersdatter  
  Peder före 1625 efter 1671  
  Peder c:a 1525 c:a 1576 Hans Pedersen NN Poulsdatter
  Peder 1652 1700-06-25 Karen Bendixdatter  
  Peder före 1600 1665 Karen Jensdatter  
  Peder före 1645 c:a 1681 Ellen Olufsdatter  
  Peder 1698-02-13 1761-11-27 Elisabeth Jesdatter Rasch Anders Larsen Hedvig Haagensdatter
  Peder 1575 c:a 1640 Elisabeth NNsdatter Niels Pedersen
  Peder före 1600 efter 1643 Rasmus Laursen
  Peder före 1310    
  Peder före 1595 1662  
  Peder före 1480 efter 1505 Mette Hansdatter Myre Laurits Gjeddekjæft NN NNsdatter
  Peder     Kiersten Pedersdatter Hans Pedersen Margarethe Cathrine Kurtz
  Pehr 1704 1793 Sara Andersdotter Eric Ersson Lisa
  Pehr 1838-05-30     Pehr Andersson Inga Pehrsdotter
  Pehr 1780-03-29     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Pehr 1749 1821-10-06 Ingrid Jonasdotter  
  Pehr 1735   Stina Carlsdotter  
  Pehr 1811-12-26     Olof Nilsson Stina Cajsa Pehrsdotter
  Pehr 1753     Eric Ersson Anna Pehrsdotter
  Pehr 1793-01-03   Inga Pehrsdotter  
  Pehr c:a 1744 1820-03-16 Annicka Larsdotter  
  Pehr 1766-06-15   Lena Hemmingsdotter Per Persson Lisa Jonsdotter
  Pehr 1714   Kirstin Samuelsdotter  
  Pehr 1763-01-02 1835-06-26 Stina Svensdotter Johan Nilsson
  Pehr Gustaf 1816-07-18     Gustaf Persson Maja Greta Andersdotter
  Pepin II c:a 815 efter 840 NN de Vermandois Bernhard Cunigundis des Francs
  Per 1771-02-10     Ola Askenström Karna Larsdotter
  Per 1609-01-21   Jöns Hindersson
  Per 1853-09-17   Karna Olsdotter  
  Per 1762-11-13   Lisa Nilsdotter Jon Persson Lisbeth Persdotter
  Per uppskattat c:a 1675   Maria  
  Per 1724-05-10 1795-09-15 Lisbeth Jonsdotter Jon Nilsson Brita Månsdotter
  Per 1767 1815 Kjerstin Persdotter  
  Per 1714-06-04    
  Per c:a 1733   Lisa Jonsdotter  
  Per 1706 1762-02-15 Maria Yggesdotter  
  Per 1754-07-31     Olof Nilsson Ingrid Jonsdotter
  Per      
  Per     NN Ivarsdotter  
  Per 1738-12-28   Anna Jönsdotter Börje Lena
  Per c:a 1723   Karin Johansdotter  
  Per c:a 1726   Maria  
  Per Johan 1842-02-10     Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
  Per Olof 1848-01-29 1902-06-22 Emelie Kristina Brunskog Anders Peter Nilsson Lena Stina Jonsdotter
  Pernille före 1575   Jens Bendtsen Mouritz Jensen
  Peter     Maria Andersdotter  
  Peter 1782-01-26   Maja Stina Olsdotter Lars Andersson Karin Jonsdotter
  Peter 1817     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Peter 1805-06-17 1847-01-03 Sara Cajsa Carlsdotter Peter Jaensson Maja Nilsdotter
  Peter c:a 1776     Olof Jansson Eva Olsdotter
  Peter 1750-11-05   Lena Nilsdotter Hans Lungren Anna Pehrsdotter
  Peter 1766-03-07 1847-10-11 Ingeborg Magnidotter Hemming Pährsson Stina Jonsdotter
  Peter 1803     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Peter 1767-07-25 före 1787   Pehr Pehrsson Kirstin Samuelsdotter
  Peter c:a 1768 1834-04-25 Maja Nilsdotter  
  Peter     Brita Pehrsdotter  
  Peter 1797-03-08     Peter Jansson Maria Månsdotter
  Peter     Annicka Israelsdotter  
  Peter 1776-01-10 1811 Brita Ericsdotter  
  Peter 1785-02-16   Anna Greta Persdotter Nils Pettersson Ingeborg Larsdotter
  Peter     Maja Stina Månsdotter  
  Peter 1822-11-20     Nils Jonasson Ingrid Pehrsdotter
  Peter 1803-11-08     Nils Nilsson Wallström Brita Ericsdotter
  Peter 1789     Jon Persson Sara Persdotter
  Peter 1797-08-05     Pehr Jaensson Stina Svensdotter
  Peter 1760 1823-08-05 Maria Månsdotter  
  Peter c:a 1758     Per Swänsson Maria
  Peter 1783-11-05 Cajsa Andersdotter  
  Peter 1762     Nils Andersson Lisbet Nilsdotter
  Peter Edvin 1875-04-17     Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Peter Lorens 1838-09-20 1912-02-02 Gustava Sofia Johansdotter Nils Peter Perssson Cajsa Greta Gustafsdotter
  Petronilla c:a 825   Tertullus Hugh
  Petrus 1745-08-02     Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Petter 1759   Anna Nilsdotter  
  Petter 1736   Ingeborg Carlsdotter  
  Petter c:a 1722   Maria Nilsdotter  
  Petter c:a 1788 1805-07-01   Erik Eriksson Annicka Persdotter
  Petter 1783-09-02     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
  Petter 1794     Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Philip 1721-08-13     Samuel Samuelsson Anna
  Pippin d.y. 714 768 Bertrada d.y. Karl Martell Chrodtrud
  Pippin den äldre före 590 639 Itta Karloman
  Poppo I före 800 839 Williswind Heimrich Hadaburg
  Poul före 1460 1522 Anne Ødbernsdatter Hals Oluf Jensen
  Påhl 1734-10-27     Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Pär c:a 1747   Walborg Pärsdotter  
  Pär 1685 1765-01-15 Anna Mosisdotter Wessman  
  Pärnilla 1736-07-12 1802-04-26 Ola Nilsson Jeppa Andersson Una Påhlsdotter
  Radbod före 720    
  Rannveig 1035   Svend II Estridsen af Danmark  
  Ranulf I c:a 815 866-10-00 NN Gerhard Hildegard
  Ranulf II c:a 845 890-08-05 Irmgard Ranulf I NN
  Rasmus före 1601 c:a 1651  
  Rasmus 1668 1730 Anne Jensdatter Erich Pedersen Smed Karen Rasmusdatter
  Rasmus 1629 1698 Ellen Nielsdatter  
  Rasmus före 1575 efter 1605  
  Rasmus   c:a 1711  
  Ratbodi före 745    
  Rebecca 1764-08-18 1764-08-26   Lars Larsson Rebecka Larsdotter
  Rebecka 1694 1786-10-13 Eric Olofsson Vuolo  
  Rebecka 1724 1786-03-23 Lars Larsson  
  Rebecka     Mickel Jöransson Lauri  
  Redburga     Egbert of Wessex  
  Regina c:a 780   Karl den store  
  Reginhild Ludmilla c:a 850 efter 917 Dietrich Godtfred II Mathilde
  Regnild före 1110   Ebbe Skjalmsen Hvide  
  Reinhild     Dietrich  
  Richwin före 920   Kunigunde  
  Robert före 710 c:a 764 Williswint Lambert II
  Robert I före 725    
  Robert II före 775 807-07-12 Theoderata Thüringbert
  Robert III före 800 834 Waldrade Robert II Theoderata
  Rocille före 915   Foulques I le Roux Garnier Tescende
  Rognvald före 825 890 Hild Rolfsdatter Eystein Glumra
  Rorico före 810   Bildchild  
  Rosamunda c:a 1067 1114-11-00 Berwoud van Egmond Robert I av Flandern Gertrud av Sachsen
  Rotbert III före 750   Adelhelm  
  Rotbert V före 790   NN Roteri II
  Rotbold före 900    
  Roteri II före 770   Rotbert III Adelhelm
  Rothrude 760   Gerhard I  
  Rothrude före 790   Leuthard I  
  Rotrud c:a 800   Gerard av Auvergne Ludvig I av Franken Irmingard
  Rudolf I före 865 912-10-25 Willa Konrad II Welfer Waldrada
  Rurik c:a 830 c:a 879  
  Råberth 1870-10-12     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Samuel 1710-09-23     Samuel Samuelsson Anna
  Samuel     Brita Jönsdotter  
  Samuel     Olof Jonsson
  Samuel 1748-11-13     Eric Håkansson Margreta Samuelsdotter
  Samuel 1683   Anna  
  Samuel 1781-01-18 1821-11-04 Stina Svensdotter Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Samuel 1792-04-28     Mårten Ersson Magdalena Ersdotter
  Samuel 1760-12-10     Pehr Pehrsson Kirstin Samuelsdotter
  Sanna 1791-01-07   Isaac Jonsson Gabriel Jonsson Christina Danielsdotter
  Sanna 1776     Jon Persson Sara Persdotter
  Sara     Jon Jonsson  
  Sara 1700   Anders Danielsson  
  Sara 1714   Pehr Ersson  
  Sara 1756-10-03 1806-02-14 Jon Persson Per Jonsson Maria Yggesdotter
  Sara 1755     Johan Johansson Britha Andersdotter
  Sara     Andreas Catulli Gothilander  
  Sara 1756     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Sara Cajsa 1815-07-01 1872-01-24 Peter Persson Carl Magnus Magnusson Lena Pehrsdotter
  Sara Lisa 1794     Jon Persson Sara Persdotter
  Sara Margareta 1776-05-19     Emanuel Pehrsson Maria Andersdotter
  Sara Margreta 1768-04-03     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Sara Sophia 1789-02-14 1855-06-05 Olaus Olsson Nils Jonsson Anna Beatha Bergman
  Sara Stina 1814-01-23 1881-01-13 Jonas Peter Carlsson Isaac Jonsson Sanna Gabrielsdotter
  Selma Augusta 1871-12-13     Lars Peter Magnusson Hilda Gustafva Jonsdotter
  Sidsel c:a 1630 1688 Bendt Hansen Peder Laursen
  Sidsel 1700 1761-11-27 Claus Philipsen Rasch Anders Johanne Hansdatter
  Sidsel före 1600 c:a 1622 Oluf Hansen Kofoed  
  Sighard före 650 691 Julanda Berthold
  Signe före 1065 1086 Skjalm Tokesen Hvide Asbjørn Ulfsen Sprackling
  Sigrid     Jonas Laurentii Lechander  
  Sigrid 1877-06-10 1952-02-16   Per Nilsson Karna Olsdotter
  Sigrid 1715   Gudmun Bondesson  
  Sigrid     Gullik Larsson  
  Sigrid     Olof Jonsson Bure  
  Sindaella före 765   Wigbertus Ratbodi
  Skammel före 1145 efter 1176 NN Olufsdatter Oluf II Haraldsen av Skåne
  Skoglar-Toste      
  Sofia Josefina Charlotta 1847-11-16     Eric Gustaf Jonsson Anna Margareta Olofsdotter
  Sophia 1825     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Sophia 1790-12-17   Olof Jonsson Mårten Ersson Magdalena Ersdotter
  Sophia     Israel Andersson  
  Sophia 1765     Eric Ersson Anna Pehrsdotter
  Sophia 1764-07-20     Israel Andersson Sophia Mårtensdotter
  Sophia 1766-06-08   Swen Nilsson  
  Sophia 1727-02-25 1728-02-25   Samuel Samuelsson Anna
  Sophia Magdalena 1793     Jon Olsson Elsa Johansdotter
  Stina 1798-03-31 1883-05-03 Hans Klintberg  
  Stina 1766   Carl Olofsson Sven Svensson Kierstin Persdotter
  Stina 1801-01-14     Nils Nilsson Wallström Brita Ericsdotter
  Stina 1797-08-23   Jan Svensson Wennerqvist  
  Stina 1815     Anders Andersson Lisa Persdotter
  Stina 1805     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
  Stina 1763-12-29 1837-07-20 Pehr Jaensson Sven Nilsson
  Stina c:a 1765   Pehr Jaensson  
  Stina 1741   Jon Danielsson  
  Stina 1743 1829-05-02 Hemming Pährsson  
  Stina 1759-11-02     Jonas Jonsson Kierstin Jonsdotter
  Stina 1783-11-16 1848-01-10 Samuel Larsson Sven Danielsson Lisbeth Carlsdotter
  Stina     Israel Zachrisson  
  Stina c:a 1758 1803-08-23 Sven Persson  
  Stina       Pär Matsson Anna Mosisdotter Wessman
  Stina 1751   Anders Larsson  
  Stina Caisa 1781     Nils Jonsson Anna Beatha Bergman
  Stina Cajsa 1778   Olof Nilsson  
  Stina Cajsa 1809-11-24   Jonas Peter Petersson Peter Larsson Maja Stina Olsdotter
  Stina Cajsa 1809     Per Jaensson Kjerstin Persdotter
  Stina Cajsa 1820-03-05     Peter Jansson Maria Månsdotter
  Stina Greta 1828     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Stina Maja 1796-03-28 1867-10-31 Peter Magnison Petersson Anders Nilsson Ingeborg Jonsdotter
  Styrbjørn, den Stærke före 958 985 Thyra Haraldsdatter  
  Sune före 1113   Skjalm Tokesen Hvide Signe Asbjørnsdatter
  Sune före 1125 1186 Cecilie NNsdatter Ebbe Skjalmsen Hvide Regnild NNsdatter
  Suppo I före 810    
  Suppo II före 835   Camerino Suppo I
  Susanna 1829-12-05 1890-07-17   Jaen Persson Lena Svensdotter
  Susanna 1798-02-14 1833-09-01 Jonas Persson Johannes Gabrielsson Maria Jonsdotter
  Susanna 1753     Per Jonsson Maria Yggesdotter
  Svanhild före 790   Hildebold  
  Svanhilde före 910   Lüder  
  Svanhilde före 715   Karl Martell  
  Svatana före 745   Widukind I Magnus  
  Svea Maria 1808-05-10     Peter Jaensson Maja Nilsdotter
  Sven      
  Sven 1844-03-20     Pehr Andersson Inga Pehrsdotter
  Sven 1751 1791-06-09 Lisbeth Carlsdotter  
  Sven 1834-05-17     Nils Jonasson Ingrid Pehrsdotter
  Sven 1705-02-02   Brita Per Håkansson Maria
  Sven 1804-02-08 1892-01-15 Brita Cajsa Persdotter Pehr Pehrsson Lena Hemmingsdotter
  Sven c:a 1758   Stina Pehrsdotter  
  Sven     Annika Nilsdotter  
  Sven 1811-12-08 1819   Samuel Larsson Stina Svensdotter
  Sven 1763-07-31 1798-09-29 Brita Svensdotter Per Swänsson Maria
  Sven 1788-04-29     Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
  Sven 1730-07-17   Kierstin Persdotter Sven Persson Brita
  Sven     Maria Jansdotter  
  Sven 1777     Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Sven Algoth 1873-10-23     Carl Johan Johansson Hilda Gustava Petersdotter
  Sven Gottfried 1868-04-11     Karl Josefsson Kajsa Sofia Svensdotter
  Sven Peter 1828-12-27     Josef Svensson Wallborg Carlsdotter
  Sven Petter 1816-05-01 1828-05-16   Jaen Persson Lena Svensdotter
  Svend före 1580   Hans Lauritsen
  Svend före 1594 efter 1620  
  Swen 1768-07-11   Sophia Larsdotter Nils Johansson Catharina Ersdotter
  Swen 1660   Anna Nilsdotter  
  Swän c:a 1741 1811-10-20 Ingeborg Nilsdotter Börje Persson Anna
  Swän 1760     Nils Andersson Lisbet Nilsdotter
  Sören 1671 1746-01-16 Karen Rasmusdatter Hans Jensen
  Terchild 1605 1680 Dorthea NNsdatter Peder Nielsen Elisabeth NNsdatter
  Terchild 1701-06-01 1752-03-04 Anne Hansdatter Peder Hansen Rytter Bodil Mogensdatter
  Tertulle före 865    
  Tertullus     Petronilla  
  Tescende före 895   Garnier  
  Teutberg före 915 c:a 960 Charles Constantin  
  Thecla Christofera Margareta 1849-09-01     Eric Gustaf Jonsson Anna Margareta Olofsdotter
  Theobald c:a 859 efter 885 Bertha Hugbert Lobbes
  Theoderata före 754   Robert II Oatilo Chiltrude Martel
  Thietrade     Isanbart av Sachsen  
  Thomas   1737-09-28 Anne Marie Jostdatter  
  Thor c:a 1600 1677-02-14 Karen Pedersdatter Laurits Andersen Barbara NNsdatter
  Thor 1700-03-28 1765-04-13 Kirsten Madsdatter Engel Hans Thorsen Margrethe Mortensdatter
  Thyra efter 956 1000-09-18 Styrbjørn Olafsen den Stærke Harald I "Blåtand" Gormsen af Danmark Gunhild Olavsdatter
  Thüringbert före 750   Robert I
  Toke före 934 985 Gorm "den Gamle" Hardeknudsen af Danmark Thyra Danebod af Danmark
  Toke c:a 1145   Ebbe Skjalmsen Hvide Gyda
  Toke Palnatoke före 970   Pallig Tokesen Gunhild Haraldsdatter
  Toke Trylle före 1010   Palne Slau Tokesen Ingeborg Ottarsdatter
  Ullrica Lovisa 1830-09-21     Fredric Nathanaelsson Catharina Magdalena Svensdotter
  Ulrica 1797-09-26   Jonas Peter Persson Erik Eriksson Annicka Persdotter
  Ulrika Gustava 1816-12-03     Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Una 1703-07-12 1771-02-22 Jeppa Andersson Påhl Pärsson Ingri Pärsdotter
  Unruoch före 800    
  Ursila 1557   Olaus Laurentii Bure  
  Valborg     Hans Pehrsson Peckari Grels Thomasson Krekula
  Valborg c:a 1645 1694 Jørgen Joensen Kloe Mogens Ibsen
  Valborg 1794     Lars Svensson Maria Christina Cedergren
  Valborg före 1602 efter 1660 Jens Mogensen Niels Pedersen
  Valborg 1779     Måns Jonsson Elin Abrahamsdotter
  Valner Teodor 1874-09-06 1952-05-31 Augusta Karolina Jonsson Lars Peter Magnusson Hilda Gustafva Jonsdotter
  Vazul     Mihail
  Vendela Sophia 1826-08-20     Johannes Jonsson Anna Greta Svensdotter
  Victor 1821-06-02     Adam Henriksson Brita Stina Persdotter
  Wahlborg 1767-05-05   Börje Persson Carl Carlsson Annika Johansdotter
  Walbert före 840 890-11-28 Mathilde Walbert Altburga
  Walbert före 815 efter 872 Altburga Immed
  Walborg     Olof Olofsson Purainen  
  Walborg 1737   Nils Nilsson Jan Larsson Ingri NNsdotter
  Walborg 1788-03-11 1867-01-06 Nils Petersson Nils Börgesson Karin Gummesdotter
  Walborg 1757-08-28     Anders Persson Ingri Andersdotter
  Walborg c:a 1761     Per Swänsson Maria
  Walborg c:a 1757   Pär Pärsson  
  Waldrada före 840 c:a 868 Lothair II  
  Waldrada före 845   Konrad II Welfer  
  Waldrade före 815   Robert III  
  Wallborg 1819-04-28     Samuel Larsson Stina Svensdotter
  Wallborg 1799-02-01 1849-10-20 Josef Svensson Carl Nilsson Maja Jaënsdotter
  Wallborg Charlotta 1810     Carl Ericsson Catharina Hemmingsdotter
  Walrade före 575    
  Warnechin före 725 768 Kunigunde Dietrich Dobrogera
  Wefst före 1650 1727 Margrethe Hansdatter Peder Wefstsen
  Wendla 1824-02-02     Johannes Jonsson Johanna Carlsdotter
  Wichmann I före 850 c:a 880 Immihilt Bennith I
  Widukind I Magnus före 745 c:a 809 Svatana, Geva Warnechin Kunigunde
  Wigbertus före 765 825 Sindaella Widukind I Magnus Svatana
  Wigerich c:a 870 före 922 Kunigunde  
  Willa före 870 c:a 929 Rudolf I  
  Willa före 905 efter 936 Boso Rudolf I Willa
  Willa före 921 efter 966 Berengar II Boso Willa
  Williswind före 810   Poppo I  
  Williswint före 715   Robert  
  Ygge c:a 1684-08-01 1751-01-14 Karin Nilsdotter  
  Ügyek     Emese  
  Zacharias 1687-02-04 1692-03-13   Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Æthelbert före 740   Meili  
  Æthelmær     Æthelweard
  Æthelnoth       Æthelmær
  Æthelred II före 830 c:a 911 Edburh  
  Æthelred Mucil c:a 848 c:a 866  
  Æthelweard      
  Ätte c:a 1355   Herse Falesson Bure Olof Dalkarl Jätte
Ahnger Sabina 1748 1781-01-30 Johan Eric Aspman  
Akvitanien Adelheid 945 1006 Hugo Capet av Frankrike Wilhelm III av Akvitanien Adele av Normandie
  Ebalus c:a 870 935 Ranulf II av Akvitanien
  Ranulf I c:a 820 866-09-15 Gerard av Auvergne Rotrud
  Ranulf II c:a 850 890-08-05 Ranulf I av Akvitanien
  Wilhelm III c:a 915 963-04-03 Adele av Normandie Ebalus av Akvitanien
  Wilhelm IV       Wilhelm III av Akvitanien Adele av Normandie
Alama Johan 1722 1805-02-26 Ella Jönsdotter Johan Knutsson Alama Brita Persdotter
  Johan 1688 1744-06-05 Brita Persdotter Knut Nilsson Alama Margareta Olofsdotter
  Knut     Margareta Olofsdotter  
Alatalo Nils Lars Nilsson
Ancharius Ivarus före 1507   Botilla NNsdatter  
Ancher Anne Elisabeth 1807-12-27     Michel Andersen Ancher Elsebeth Pedersdatter Blykop
  Elisabeth Christine 1833-05-23 1873-08-23 Carl Erasmi Dam Hans Michael Michelsen Ancher Anne Elisabeth Kirstine Hansdatter Rasch
  Hans c:a 1662 1740-02-08 Kirsten Jochumsdatter Sivers Poul Hansen Ancher Karen Jensdatter Sode
  Hans Michael 1825 1875 Ellen Elisabeth Nicolajsdatter Munch Hans Michael Michelsen Ancher Anne Elisabeth Kirstine Hansdatter Rasch
  Hans Michael 1801-09-07 1872 Anne Elisabeth Kirstine Hansdatter Rasch Michel Andersen Ancher Elsebeth Pedersdatter Blykop
  Helga 1883 1964   Michael Peder Ancher Anna Kirstine Brøndum
  Jens Michael 1805 1868   Michel Andersen Ancher Elsebeth Pedersdatter Blykop
  Johan Andreas Peter 1837-02-22 1876   Hans Michael Michelsen Ancher Anne Elisabeth Kirstine Hansdatter Rasch
  Karen efter 1689 1765-10-16 Mads Clemen Balthazarsen Engel Hans Poulsen Ancher Kirsten Jochumsdatter Sivers
  Karen Marie 1797     Michel Andersen Ancher Elsebeth Pedersdatter Blykop
  Maren 1636 1716-05-18 Oluf Nielsen Sonne, Jørgen Jensen Sode Hans Poulsen Anchersen Else Olufsdatter
  Margrethe 1688 1751-01-15 Claus Sørensen Borringholm Poul Hansen Ancher Lene Nielsdatter
  Michael Peder 1849-06-08 1927-09-19 Anna Kirstine Brøndum Hans Michael Hansen Ancher Ellen Elisabeth Nicolajsdatter Munch
  Michel 1759-12-25 1836-01-06 Elsebeth Pedersdatter Blykop Anders Hansen Anne Elisabeth Clausdatter
  Poul 1630 1697-10-28 Lene Nielsdatter, Karen Jensdatter Sode Hans Poulsen Anchersen Else Olufsdatter
Anchersen Hans 1603-12-04 1655-06-04 Else Olufsdatter Poul Hansen Anchersen Marine Pedersdatter Hegelund
  Hans 1527 1602-06-20 Rachel Ivarsdatter Ravn Ivarus Ancharius Botilla NNsdatter
  Poul c:a 1570 1635-10-27 Marine Pedersdatter Hegelund Hans Ivarsen Anchersen Rachel Ivarsdatter Ravn
Andersdotter Ingier 1755-06-17     Anders Persson Ingri Andersdotter
  Ingri 1727-12-28 1816-11-06 Anders Persson Anders Månsson Karin
  Jenny Charlotta 1861-05-05     Anders Andersson Lena Brita Andersdotter
  Stina 1752-12-01     Anders Persson Ingri Andersdotter
Andersson Anders     Catharina Torbiörnsdotter Anders Persson
  Anna Maria 1893-08-14 1987-08-18   Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Carl August 1875-12-11 1901-03-26   Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Edit Margareta 1913-09-02 2012-03-19 Olof Henning Lindström Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Ellen Therese 1891-01-05 1974-07-18   Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Ester Sofia 1911-03-01 2001-01-30   Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Johan Allan Sixten 1909-01-03 1984-11-21   Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Johan Olof 1882-12-09     Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  John Gustaf 1885-12-01 1964-11-03   Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Jonas 1760-05-23     Anders Persson Ingri Andersdotter
  Julius Valdemar 1894-06-05     Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Karl Nore 1903-05-23 1973-09-03   Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Klara Sofia 1873-07-02 1951-02-08 Karl Viktor Karlsson Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Per Fredrik 1888-07-30     Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Petter 1762-06-23     Anders Persson Ingri Andersdotter
  Selma Gustava 1879-09-25     Per Olof Andersson Emelie Kristina Brunskog
  Sven Birger 1906-08-07 1975-10-30   Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
  Sven Julius 1871-01-10 1944-10-26 Anna Karolina Johansson Anders Pehrsson Johanna Nilsdotter
  Tage Ragnar 1901-04-11     Sven Julius Andersson Anna Karolina Johansson
Anglachgau Gerold      
Anjou Adelheid (Blanche) c:a 947 1026 Wilhelm I av Provence Fulko II av Anjou Gerberge av Maine
  Fulko I   942 Roscilla av Loches Ingelgerius Adelheid av Gâtinais
  Fulko II   958-11-11 Gerberge av Maine Fulko I av Anjou Roscilla av Loches
Antti Ollinen Catharina Sofia 1859-01-04     Johan Davidsson Antti Ollinen Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila
  Greta Johanna 1853-10-01     Johan Davidsson Antti Ollinen Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila
  Hilda Amanda 1865-04-05     Johan Davidsson Antti Ollinen Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila
  Johan 1855-01-07 1920-02-13 Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi Johan Davidsson Antti Ollinen Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila
  Johan 1826-04-07 1893-12-17 Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila David Johansson Ollinen Maria Johansdotter Tuohea
  Selma Erika 1869-11-22     Johan Davidsson Antti Ollinen Brita Caisa Adolf Fredriksdotter Sundbaum Potila
Arles Rothbold II      
Askenström Ola 1733 1799-11-22 Karna Larsdotter  
Aspman Anna Carolina 1787-04-30 1814-11-18 Carl Johan Friedrich Fiebelkorn Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Bengt Johan 1783-01-08     Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Carl Eric 1791-04-03     Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Carl Eric 1784-12-30 1785-05-26   Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Isac Jacob 1793-12-19 1812-02-21   Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Jacob c:a 1715 c:a 1753 Margareta Magdalina Gestrin  
  Johan 1781-01-03 1781-01-10   Johan Eric Aspman Sabina Ahnger
  Johan Eric 1740-09-10 1809-05-08 Sara Catharina Humble, Sabina Ahnger Jacob Aspman Margareta Magdalina Gestrin
  Johan Erik 1776-12-15     Johan Eric Aspman Sabina Ahnger
  Lars Fredric 1792-08-08     Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Maria Catharina 1786-03-25 1786-04-12   Johan Eric Aspman Sara Catharina Humble
  Maria Helena 1779-09-05 1781-08-16   Johan Eric Aspman Sabina Ahnger
Assola Abraham 1809-02-03 1809   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Abraham 1813-02-02     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Anna Greta 1801-10-17     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Carl 1817-09-01     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Catharina 1805-07-30 1809   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Henrik 1799-10-02 1800   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Isak 1810-01-04     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Isak 1802-11-07 1809   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Maria 1808-01-21 1809   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Maria Johanna 1823-04-11     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Petter 1822-03-22     Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Petter Olof 1819-12-16 1820   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Salomon 1816-02-12 1818   Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
Assola eller Heikilä Olof 1770-05-24 1849-12-11 Margareta Johansdotter Mörtberg Henrik Carlsson Margeta Olsdotter
Aunis Anna Greta 1802     Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Brita Caisa 1811-11-09 1820   Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Eric 1796-12-17     Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Isac 1799-07-19     Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Jonas 1734-07-23 1793-12-13 Brita Carlsdotter Michel Johansson Töyrä Barbro Isaacsdotter
  Maria 1815-03-20     Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Maria 1807 1809   Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Michel 1805 1809   Michel Jonsson Aunis Eva Christina Ersdotter
  Michel 1776-04-15 1818-03-06 Eva Christina Ersdotter Jonas Michelsson Aunis Brita Carlsdotter
Auvergne Gerard   841-06-25 Rotrud  
Avalgau Irmtrud 957 1020 Heribert von der Wetterau Meginhard IV von Hamaland Gerberga
Baad Birgitte Abramansdatter c:a 1383 1415 Jens Eskildsen Falk Abraham Brodersen Merete Pedersdatter
Bagge Olof      
Baumgardt Alma Josefina 1880-09-01 1965-01-21   Gottlieb Edvard Baumgardt Selma Ophelia Carlsson
  Amalia Magdalena 1825-04-22     Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Ann-Mari     Lars Ivar Hardell Nils Otto Adolf Dam Baumgardt Birgit Bäckström
  Anna Maria 1808-12-23 1875-02-07   Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Bertha Henrietta 1881-10-14 1966-10-09 Birger Gustaf Bäckström Gottlieb Edvard Baumgardt Selma Ophelia Carlsson
  Carl August 1818-11-21     Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Carl Johann Friedrich 1777-11-05 1841-07-10 Anna Catharina Melin  
  Carl Wilhelm 1840-08-16 mellan 1853 och 1877   Johan Wilhelm Baumgardt Anna Regina Esk
  Elvira Viktoria 1887-01-23 1971-06-20   Gottlieb Edvard Baumgardt Selma Ophelia Carlsson
  Frans Gustaf 1855-10-04 1924-09-21   Johan Wilhelm Baumgardt Johanna Dorothea Pettersson
  Fritz Edvard 1894-07-04 1948-09-27   Gottlieb Edvard Baumgardt Selma Ophelia Carlsson
  Gottlieb Edvard 1883-11-08 1962-07-29   Gottlieb Edvard Baumgardt Selma Ophelia Carlsson
  Gottlieb Edvard 1849-05-16 1938-08-01 Selma Ophelia Carlsson Johan Wilhelm Baumgardt Johanna Dorothea Pettersson
  Gottlieb Henrik 1822-08-18 1902-12-31   Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Greta Juliana Dam 1909-02-13 1922-08-28   Nils Otto Baumgardt Maria Christina Juliana (Nana) Dam
  Gustaf Edvard 1823-11-05 1894-10-19 Maria Christina Larsdotter Lundgren Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Johan Otto 1842-12-26 1912-10-28 Christina Nestor Johan Wilhelm Baumgardt Anna Regina Esk
  Johan Wilhelm 1811-04-02 1877-12-09 Anna Regina Esk, Johanna Dorothea Pettersson Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Johanna Carolina 1820-02-25 1820-03-14   Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Jonas Edvard 1880-10-25 1969-08-23 Kerstin Elvira Lilljequist Johan Otto Baumgardt Christina Nestor
  Jonas Evald Gunnar 1920-05-20     Jonas Edvard Baumgardt Kerstin Elvira Lilljequist
  Lovisa Magdalena 1826-06-09 1826-07-15   Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Majken Christina 1919-04-15 2012-03-12 Lennart Olof Nilsson Önfelt Jonas Edvard Baumgardt Kerstin Elvira Lilljequist
  Margareta       Nils Otto Adolf Dam Baumgardt Birgit Bäckström
  Maria Regina 1838-06-23     Johan Wilhelm Baumgardt Anna Regina Esk
  Michael       Stig Nils Adolf Dam Baumgardt Gun Märta Nilsson
  Nils Gösta Dam 1924-10-17     Nils Otto Baumgardt Maria Christina Juliana (Nana) Dam
  Nils Otto 1878-08-29 1938-11-04 Maria Christina Juliana (Nana) Dam Johan Otto Baumgardt Christina Nestor
  Nils Otto Adolf Dam 1907-09-17 1992-01-13 Birgit Bäckström Nils Otto Baumgardt Maria Christina Juliana (Nana) Dam
  Per Magnus 1883-08-09 1884-06-11   Johan Otto Baumgardt Christina Nestor
  Peter       Stig Nils Adolf Dam Baumgardt Gun Märta Nilsson
  Sofia Carolina Bernhardina 1816-07-03     Carl Johann Friedrich Baumgardt Anna Catharina Melin
  Sophia Wilhelmina 1851-11-18   Johan Adolf Tenggren Johan Wilhelm Baumgardt Johanna Dorothea Pettersson
  Stig Nils Adolf Dam 1919-02-23 2005-08-27 Gun Märta Nilsson Nils Otto Baumgardt Maria Christina Juliana (Nana) Dam
  Ulla Catharina       Nils Otto Adolf Dam Baumgardt Birgit Bäckström
Bayern Arnulf I 898 937-06-14 Leopold av Bayern Kunigunde von Schwaben
  Judith 795 843-04-19 Ludvig I av Franken Welf I av Bayern Heilwig
  Leopold före 870 907-07-04 Kunigunde von Schwaben Liutperht
  Welf I före 780 c:a 825 Heilwig Rothard av Metz
Bayeux Berengar   896  
  Poppa     Rollo av Normandie Berengar av Bayeux
Bechius Arvidus Petri   1608-06-27 Kristina Halvardsdotter  
Berg Heinrich      
  Salome c:a 1099 1144-07-27 Boleslav III av Polen Heinrich av Berg
Bergljung Brita Stina 1776-01-21   Carl Peter Cedergren Peter Bergljung Elsa Lisa Svensdotter
  Peter 1746   Elsa Lisa Svensdotter  
Bergman Anna Beatha 1753-06-06   Nils Jonsson Johan Bergman Stina Sophia Hassellöf
  Caisa Shristina c:a 1765     Johan Bergman Stina Sophia Hassellöf
  Hans 1739 Maria Hinriksdotter  
  Johan c:a 1724 1803-12-12 Stina Sophia Hassellöf  
  Maria 1764-03-05 1828 Eric Ericsson Sundbom Hans Ericsson Bergman Maria Hinriksdotter
Bergström Lena Caisa     Peter Willström  
Berns Karin 1666 1757-02-02 Eric Larsson Matthias Berns Ingeborg Holm
  Matthias     Ingeborg Holm  
Bild Joen c:a 1305 efter 1335 Niels Olufsen Bild NN Nielsdatter
  Niels före 1265 efter 1322 NN Nielsdatter Oluf Haraldsen Litle Cecilie Strangesdatter Ulfeldt
  NN c:a 1325 efter 1345 Lauge Nicolausen Uf Joen Nielsen Bild
  NN före 1410   Peder Johansen Uf Otte Strangesen Bild
  Otte före 1350 efter 1410 Strange Thuesen Brun
Billunger Amelung I   efter 811  
  Billung     Aeda Amelung I Billunger
Björnsdotter Katharina   1637 Roland Olai Bure  
Blix Bengt c:a 1607   Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Catharina 1695-12-04 1695-12-11   Gulicius Magni Blix Catharina Rehn
  Gulof   1629-12-07   Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Jens       Karl Laurensson Blix NN Mogensdotter
  Karl     Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Karl 1460 1538 NN Mogensdotter Laurens Svensson Blix Margareta Johansdotter
  Lars efter 1370 1410  
  Laurens 1436 1516 Margareta Johansdotter Sven Laurensson Blix
  Magnus 1620 1664 Elisabeth Gulliksdoter Helsing Simon Månsson Blix
  Måns (Mogens) Carolus 1502 1570 Inga Hansdotter Karl Laurensson Blix NN Mogensdotter
  NN       Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Olov       Karl Laurensson Blix NN Mogensdotter
  Olov   Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Peder 1542-05-14 1632-08-00   Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Simon     Måns (Mogens) Carolus Blix Inga Hansdotter
  Sophia c:a 1675 1749-03-17 Petrus Petri Rockstadius Gulicius Magni Blix Catharina Rehn
  Sven 1410 efter 1470 Lars Jonsson Blix
Blykop Elsebeth 1769-03-12 1855-01-26 Michel Andersen Ancher Peder Hansen Pedersen Blykop Margrethe Kirstine Larsdatter Wefstsen
  Peder 1727-10-05 1786-11-10 Margrethe Kirstine Larsdatter Wefstsen Peder Hansen Blykop Elsebeth Olufsdatter
  Peder 1660 1727 Elsebeth Olufsdatter Hans Nielsen Anniche Terchildsdatter
Boberg Amanda Carolina 1858-05-07     Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Anders Fredrik 1821-12-06 1864-11-20 Carolina Andersdotter Gustaf Persson Maja Greta Andersdotter
  Anna Maria 1894-01-05 1964-01-12   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Axel Severin 1889-10-18 före 1947   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Bengt Rudolf 1907-02-23 1954-01-27   Gustaf Hjalmar Boberg Ester Kornelia Johansson
  Carolina Mathilda 1849-05-11     Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Emilia Augusta 1846-08-21     Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Erica Josephina 1852-02-23     Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Erik Gunnar 1896-09-29 1948-08-22 Anna Fredrika Matilda Bogren Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Gunnar Arnold 1913-05-14 1992-08-14   Gustaf Hjalmar Boberg Ester Kornelia Johansson
  Gustaf Hjalmar 1885-06-16 1954-01-27 Ester Kornelia Johansson Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Gustaf Theodor 1862-10-24     Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Johan Emanuel 1883-06-25 1965-06-07   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Karin Cecilia 1899-09-22 1969-10-14   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Karl Johan 1854-12-30 1940-04-25 Karolina Karlsson Anders Fredrik Gustafsson Boberg Carolina Andersdotter
  Karl Sigfrid 1879-02-15 1926-07-29   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Karolina Ingeborg 1891-12-01 1971-11-23   Karl Johan Boberg Karolina Karlsson
  Mirjam Maria Karolina 1924-03-04 2005-09-29 Ivar Albin Hardell Erik Gunnar Boberg Anna Fredrika Matilda Bogren
Bogren Anna Fredrika Matilda 1886-08-09 1965-07-22 Erik Gunnar Boberg Jakob Peter Bogren Maria Elisabeth Montelius
  Jakob Peter 1855-09-05 1940-01-29 Maria Elisabeth Montelius Thomas Bogren Anna Jacobsdotter
  Thomas     Anna Jacobsdotter  
Bohn Claus c:a 1580 1622 Herman Bohn NN Henningsdatter Gagge
  Claus 1657 1683-08-00 Elisabeth Pedersdatter Marchmann Herman Mortensen Bohn Barbara Jørgensdatter
  Henning 1620 1689 Gertrud Madsdatter Claus Hermansen Bohn
  Henning 1575 1631 Herman Bohn NN Henningsdatter Gagge
  Herman c:a 1615 c:a 1665 Kirstine Madsdatter Claus Hermansen Bohn
  Herman 1620 1668 Barbara Jørgensdatter Morten Henningsen Bohn
  Herman c:a 1530   NN Henningsdatter Gagge  
  Karen c:a 1622 1696 Joen Bendtsen Morten Henningsen Bohn
  Karen c:a 1645 1708   Henning Clausen Bohn Gertrud Madsdatter
  Kirstine 1653-10-00 1709   Herman Mortensen Bohn Barbara Jørgensdatter
  Kirstine 1654-10-04 1729-08-05 Philip Jessen Rasch Herman Clausen Bohn Kirstine Madsdatter
  Mette 1681 1755-11-21 Jes Philipsen Rasch Claus Hermansen Bohn Elisabeth Pedersdatter Marchmann
  Morten efter 1595 1650-03-19 Henning Hermansen Bohn
Borringholm Claus 1674 1751 Margrethe Poulsdatter Ancher Søren Laursen Borringholm Margrethe Jochumsdatter Thiesen
  Lars före 1600 1653-07-05 Abelone Nielsdatter Ole Larsen Skaaning Gertrud Svendsdatter
  Søren 1646 1713-12-26 Margrethe Jochumsdatter Thiesen Lars Olufsen Borringholm Abelone Nielsdatter
Boumgardt Eleonora c:a 1738-11-27 1816-02-27 Anders Beckström  
Brandt Kirstine c:a 1635 1717 Mogens Nielsen  
Brodersen Abraham c:a 1355 1410-08-28 Merete Pedersdatter Broder Simonsen
Broman Maria Christina 1772-09-15 1835-01-12 Olof Örnberg  
Broström Anna 1762-08-12 1826-05-24 Pehr Olofsson Melin Pehr Broström Christina Mattsdotter
  Catharina 1765-12-19     Pehr Broström Christina Mattsdotter
  Johan 1769-05-21 1783-06-30   Pehr Broström Christina Mattsdotter
  Pehr 1713-12-06 1799-03-06 Christina Mattsdotter Eric Jonsson Anna Pehrsdotter
Brun Strange före 1305 efter 1350  
Bruno Anders c:a 1724 1781-01-07 Kristina Maria Rylander Johan Bruno Agneta Svensdotter Dimberg
  Anna Christina 1761-04-21     Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
  Carl Johan 1759-03-11     Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
  Daniel 1757-10-26     Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
  Daniel Fredric 1768-03-20     Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
  Hans 1614 1684  
  Johan 1693 1749-10-29 Agneta Svensdotter Dimberg Johan Bruno Katharina Bure
  Johan   1713 Katharina Bure Hans Bruno
  Johanna Sophia 1755-12-27     Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
  Maria Elisabeth 1754-09-05 1804-09-29 Anders Beckström Anders Johansson Bruno Kristina Maria Rylander
Brunskog Emelie Kristina 1848-11-07 1929-07-21 Per Olof Andersson Magnus Brunskog Gustava Sofia Danielsdotter
  Magnus 1815-09-21 1906-03-28 Gustava Sofia Danielsdotter John Schiller Anna Johansdotter
  Marna 1815-09-21     John Schiller Anna Johansdotter
Brøndum Anna Kirstine 1859-08-18 1935-04-15 Michael Peder Ancher  
Bucht Abraham 1781-07-03 1781-07-19   Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Appolonia 1781-07-03 1840-03-20   Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Brita Catharina 1780-02-17 1835-03-17 Isaccus Nilsson Kirkonmäki Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Gustaf 1778-04-14     Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Gustav 1696 1759 Brita Rockstadia Lars Bucht Helena Juhl
  Henricus 1747-02-24 1804-12-16 Appolonia Nilsdotter Isaac Bucht Brita Johansdotter Strand
  Henricus 1775-03-11 1775-09-22   Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Isaac mellan 1719 och 1720 1781-02-12 Brita Johansdotter Strand Gustav Bucht Brita Rockstadia
  Isaacus 1773-10-17     Henricus Isacsson Bucht Appolonia Nilsdotter
  Lars 1735-07-14     Gustav Bucht Brita Rockstadia
  Lars   1700 Helena Juhl Sakari (Zacharias) Svensson Bucht
  Mårten      
  Sakari (Zacharias)   1706 Sven Mårtensson Bucht
  Sven   1637 Mårten Bucht
Budde Peder före 1325 efter 1345  
Bugge Ellene 1358 1406 Christiern Pedersen Vendelbo Niels Bugge Lisbeth Palnesdatter Juul
  Niels före 1295 1358-12-30 Lisbeth Palnesdatter Juul  
Bure Anders c:a 1425   Bur-Mariet Olof Hersesson Bure
  Anna   efter 1566 Olof Mårtensson Olof Jonsson Bure Sigrid
  Anna 1505   Lars Andersson Moses Jakobsson Bure
  Erik c:a 1075 Tord Jerker Bure
  Fale, Hin Gamle c:a 1120   Herse Eriksson Bure
  Fale, hin Unge c:a 1320   Ingeborg Nikolaus Fartheignsson Bure
  Fali, Hin Unge c:a 1160   Herse Falesson Bure
  Fartheign, hin Gamle c:a 1250 1324 Herse Falesson Bure d.ä.
  Gunnar Herse c:a 1025   Tord i Byr
  Herse c:a 1350 1387 Ätte Olofsdotter Fale Bure hin Unge Ingeborg
  Herse c:a 1140   Fale Bure Hin Gamle
  Herse c:a 1095   Erik Thordsson Bure
  Herse, d.ä. c:a 1180   Fali Bure Hin Unge
  Jakob 1445   Kjellög Olofsdotter Anders Olofsson Bure Bur-Mariet
  Jon 1430   Olof Hersesson Bure
  Katharina     Johan Bruno Olof Rolandsson Bure Kierstin Larsdotter Lechandra
  Moses 1475   Jakob Andersson Bure Kjellög Olofsdotter
  Nikolaus c:a 1285 c:a 1352 Fartheign Bure hin Gamle
  Olaus 1543 1614 Ursila Kristoffersdotter Lars Andersson Anna Mosesdotter Bure
  Olof     Sigrid Jon Olofsson Bure
  Olof c:a 1630 1697-05-27 Kierstin Larsdotter Lechandra Roland Olai Bure Katharina Björnsdotter
  Olof c:a 1380   Herse Falesson Bure Ätte Olofsdotter
  Roland 1587-12-11 1670 Katharina Björnsdotter Olaus Laurentii Bure Ursila Kristoffersdotter
  Tord Jerker 1050   Gunnar Herse Bure
Byman Maria Wilhelmina Bernhardina 1819-02-04 1893-08-10   Anders Johan Bäckström Maria Lovisa Willström
Bäckström Anders 1765 1810-06-13 Maria Elisabeth Bruno, Margaretha Elisabeth Nyman Anders Beckström Eleonora Boumgardt
  Anders c:a 1733 mellan 1770 och 1780 Eleonora Boumgardt  
  Christina Eleonora c:a 1767 1834-09-28   Anders Beckström Eleonora Boumgardt
  Daniel Fredric 1797-10-31     Anders Beckström Maria Elisabeth Bruno
  Jacob Wilhelm 1806-02-14     Anders Beckström Margaretha Elisabeth Nyman
  Maria Eleonora 1795-05-12 1833-09-10   Anders Beckström Maria Elisabeth Bruno
  Anders Johan 1792-03-01 1852-06-02 Maria Lovisa Willström Anders Beckström Maria Elisabeth Bruno
  Anders Wilhelm 1825-08-14     Anders Johan Bäckström Maria Lovisa Willström
  Barbro 1921-02-08 2002-02-14   Birger Gustaf Bäckström Bertha Henrietta Baumgardt
  Birger Gustaf 1885-05-24 1936-08-16 Bertha Henrietta Baumgardt Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Birgit 1914-03-29 2003-05-26 Nils Otto Adolf Dam Baumgardt Birger Gustaf Bäckström Bertha Henrietta Baumgardt
  Edvard Julius 1830-07-01 1913-04-01 Theodolinda Friedrica Fiebelkorn Anders Johan Bäckström Maria Lovisa Willström
  Edvard Vilhelm 1877-08-04 1941-08-05   Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Elsa Matilda 1881-09-25 1881-10-05   Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Fredrik Teodor 1879-08-30     Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Gerda Fredrika 1880-08-16 1942-06-08   Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Gustaf Hjalmar 1882-08-28 1883-09-14   Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Johan Edward 1825-08-14 1825-12-14   Anders Johan Bäckström Maria Lovisa Willström
  Julia Theodolinda 1876-10-01 1951-12-05   Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
  Maria Lovisa 1875-08-13     Edvard Julius Bäckström Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
Böhmen Judith c:a 1056 1086-12-25 Vladislav I Herman av Polen Wratislav II av Böhmen Adelaide av Ungern
  Wratislav II c:a 1035 1092-01-14 Adelaide av Ungern  
Börjesdotter Wahlborg 1796     Börje Persson Wahlborg Carlsdotter
Callman Hedwig Margareta     Suno Dahlgren  
Carlsdotter Anna Sofia 1849-09-04     Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
  Maja Lena 1840-04-26     Carl Petter Persson Anna Charlotta Nilsdotter
Carlsson Anita       Olof Carlsson Gunborg Northun
  Anna Josephina 1854-08-28 1922-02-05   Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Bror Algot 1867-02-06     Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Erik Herman 1859-08-18     Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Eva     Karl Axel Emil Åström Olof Carlsson Gunborg Northun
  Fredrick Leonard 1863-05-08     Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Hilma Othilia 1856-02-25 1896-02-06   Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Olof 1889-11-24 1974-11-20 Gunborg Northun  
  Olof 1825-02-04 1895-08-09 Evelina Augustina Hellstén Carl Andersson Pernilla Nilsdotter
  Pär Evald 1865-05-22     Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
  Selma Ophelia 1857-10-24 1932-09-09 Gottlieb Edvard Baumgardt Olof Carlsson Evelina Augustina Hellstén
Cedergren Anna Beata c:a 1747     Magnus Cedergren Brita Elisabeth Collin
  Aron 1810-09-19     Carl Peter Cedergren Brita Stina Petersdotter Bergljung
  Axel 1684-05-06 1748-04-23 Catharina Hagenberg Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Carl Peter 1776-11-08   Brita Stina Petersdotter Bergljung Peter Cedergren Maria Christina Dahlgren
  Carl Viktor 1828-04-13 1864-12-18 Maria Christina Petersson Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Catharina Brita c:a 1741     Magnus Cedergren Brita Elisabeth Collin
  Catharina Elisabeth 1718-03-02 1808-04-07   Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Christina 1721-06-27     Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Claës Gustaf Emil 1839-05-08 1919-01-16   Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Emelie Gustafva 1846-07-25 1919-04-10   Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Erik 1690-11-10 1741-05-10   Swen Pehrsson Anna Nilsdotter
  Erik 1716-04-18     Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Greta 1724-02-09 1793-10-20   Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Greta Elisabeth c:a 1744     Magnus Cedergren Brita Elisabeth Collin
  Hedvig 1764     Peter Cedergren Maria Christina Dahlgren
  Ida Augusta Vilhelmina 1849-05-25 1860-07-19   Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Jonas 1770     Peter Cedergren Maria Christina Dahlgren
  Jonas 1712-10-26     Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Magnus 1761-04-05     Peter Cedergren Maria Christina Dahlgren
  Magnus 1709 1776-10-11 Brita Elisabeth Collin Axel Cedergren Catharina Hagenberg
  Magnus Peter 1802-02-16 1878-12-23 Gustava Önnerberg Carl Peter Cedergren Brita Stina Petersdotter Bergljung
  Maja Stina 1751     Magnus Cedergren Brita Elisabeth Collin
  Maria Christina 1758-09-07 1834-08-11 Lars Svensson Samuel Cedergren Catharina Giökert
  Nils Gustaf 1836-10-09 1838-01-13   Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Pehr Alfrid 1830-12-24 1835-05-09   Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
  Peter 1735-08-30 1802-12-20 Maria Christina Dahlgren Magnus Cedergren Brita Elisabeth Collin
  Samuel c:a 1730 c:a 1798-10-10 Catharina Giökert  
  Sophia Charlotta 1834-06-18     Magnus Peter Cedergren Gustava Önnerberg
Charles Sofia Amanda 1817-02-01   Carl Johan Friedrich Fiebelkorn  
Cild Wulfnoth före 970 1015 Æthelmær
Clausdatter Margrethe c:a 1630 1711-01-27 Jochum Thiesen Claus Hansen Kjöller Margrethe Simonsdatter Munch
Collin Anders   1743   Israel Collin Elisabeth Drumond
  Brita Elisabeth   1751-07-17 Magnus Cedergren Petter Israelsson Collin Birgitta Gustafva von Fleissner
  Elisabeth   1761-12-13   Israel Collin Elisabeth Drumond
  Israel 1648 1709 Elisabeth Drumond Nicolaus Svenonis Collinus Anna Andersdotter Holmingia
  Nils 1680 1733-02-27   Israel Collin Elisabeth Drumond
  Per 1640     Nicolaus Svenonis Collinus Anna Andersdotter Holmingia
  Petter 1682 1728-08-13 Birgitta Gustafva von Fleissner Israel Collin Elisabeth Drumond
  Samuel Ertman 1707-11-01     Petter Israelsson Collin Birgitta Gustafva von Fleissner
Collinus Nicolaus 1661-03-18 Anna Andersdotter Holmingia  
Curtilius Brita 1729-09-18 1780-09-17 Mickel Mickelsson Käyräsvuopio Anund Isaacsson Curtilius Margeta Jönsdotter Heikkilä
  Abraham 1733-04-19     Anund Isaacsson Curtilius Margeta Jönsdotter Heikkilä
  Anund 1737-02-02     Anund Isaacsson Curtilius Margeta Jönsdotter Heikkilä
  Anund     Margeta Jönsdotter Heikkilä  
  Isac 1735-04-25     Anund Isaacsson Curtilius Margeta Jönsdotter Heikkilä
d'Arles Constance 986 1032-07-25 Robert II “le Pieux” de France Wilhelm I av Provence Adelheid (Blanche) av Anjou
Dahlander Albertina Wilhelmina 1853-10-28 1942-02-22 Evald Lilljequist Johan Edvard Dahlander Eva Maria Kullberg
  August Wilhelm 1826-12-05 1828   Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Augusta Wilhelmina 1829-10-22 1901-05-07   Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Carl Adolph 1822-09-13     Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Gustaf Robert 1834-06-07     Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Johan Edvard 1828-08-18   Eva Maria Kullberg Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Johan Ferdinand 1821-08-24 1821   Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Johan Reinhold 1824-07-17 1825   Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
  Jonas 1795-04-18   Dorothea Elisabet Klinteberg  
  Leopold 1835-08-23 1836   Jonas Dahlander Dorothea Elisabet Klinteberg
Dahlgren Hedwig Elisabeth 1736-06-23     Suno Dahlgren Hedwig Margareta Callman
  Maria Christina 1731-10-29 före 1734   Suno Dahlgren Hedwig Margareta Callman
  Maria Christina 1734-04-04 1787-03-22 Peter Cedergren Suno Dahlgren Hedwig Margareta Callman
  Suno 1702 1741-04-10 Hedwig Margareta Callman  
Dahlman Anders 1788     Swen Olofsson Dahlman Greta Andersdotter
  Anders 1786 1786   Swen Olofsson Dahlman Greta Andersdotter
  Annika 1792-09-16 1856-01-20 Erik Henricsson Hellstén Swen Olofsson Dahlman Greta Andersdotter
  Caisa 1778     Swen Olofsson Dahlman Greta Andersdotter
  Maria 1780     Swen Olofsson Dahlman Greta Andersdotter
  Swen 1758   Greta Andersdotter  
Dam Adolph Christian 1787-10-15 1798-05-08   Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Adolph Müller 1800-07-04 1868-08-20 Juliane Marie Thomsen Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Agnethe 1792-11-26 1793-09-09   Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Agnethe Cathrine 1796-04-12     Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Ane Katrine 1832-04-29 1916-03-09   Adolph Müller Dam Juliane Marie Thomsen
  Anna Elisabeth 1863-10-19 1946-08-05   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Augusta Erasmina 1865-08-09 1934-08-26   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Augusta Tomasine 1841-12-26 1901-11-06   Adolph Müller Dam Juliane Marie Thomsen
  Bertha Marie 1753 1821-04-05   Peder Christiansen Dam Agnete Hermansdatter Sode
  Carl Ancker 1858-03-03 1924-01-08   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Carl Erasmi 1835-01-19 1912-05-17 Elisabeth Christine Ancher, Ernestine Adolfine Amalia Francke Adolph Müller Dam Juliane Marie Thomsen
  Carl Wilhelm 1883-08-31     Carl Erasmi Dam Ernestine Adolfine Amalia Francke
  Christian 1695-11-06 1750-05-21 Bertha Philipsdatter Rasch Peder Anderssøn Dam Cathrine Andersdatter
  Hans Adolf Kristian 1856-05-04 1922-11-17 Josefina Wilhelmina Petersson Nilsson Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Hans Christoffer 1794-08-01 1796-02-25   Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Hans Herman 1802-10-02 1802-11-15   Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Helena Maria 1861-11-11 1945-08-01   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Karen Margrethe 1798-09-11     Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Karen Maria 1867-08-29     Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Mads Kofoed Stender 1790-10-16     Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Margrethe Kirstine 1792     Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Maria Christina Juliana (Nana) 1883-08-08 1932-04-15 Nils Otto Baumgardt Hans Adolf Kristian Dam Josefina Wilhelmina Petersson Nilsson
  Marie Adolfine 1840-03-15 1905-10-03   Adolph Müller Dam Juliane Marie Thomsen
  Mathilda Juliana Christina 1860-01-04 1928-05-29   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Peder 1723-09-10 1759-07-09 Agnete Hermansdatter Sode Christian Pedersen Dam Bertha Philipsdatter Rasch
  Peder c:a 1659 1707-04-20 Cathrine Andersdatter  
  Peder c:a 1759-09-07 1809-09-10 Anne Katrine Adolphsdatter Müller Peder Christiansen Dam Agnete Hermansdatter Sode
  Peder Christian 1788-10-23 1819-10-11   Peder Kristiansen Dam Anne Katrine Adolphsdatter Müller
  Sara Juliana Christina 1873-08-06 1952-07-03   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
  Åthilda Chatarina 1869-10-24 1917-03-30   Carl Erasmi Dam Elisabeth Christine Ancher
Danmark Erik I “Ejegod” 1056 1103-07-10 Bodil Thrugotsdatter Svend II Estridsen af Danmark Rannveig Tordsdatter
  Gorm “den Gamle” före 900 958 Thyra Danebod af Danmark Hardeknud (Knud I) af Danmark
  Harald “Kesja” 1080 1135 Erik I "Ejegod" Svendsen af Danmark
  Harald I “Blåtand” före 935 986-11-01 Gunhild Olavsdatter Gorm "den Gamle" Hardeknudsen af Danmark Thyra Danebod af Danmark
  Hardeknud (Knud I)   före 936  
  Hertug Knud “Lavard” 1095-03-12 c:a 1130-01-07 Ingeborg av Kiev Erik I "Ejegod" Svendsen af Danmark Bodil Thrugotsdatter
  Jarl Ulf före 998 1026-12-25 Estrid Svendsdatter Torkel "den Høje" Styrbjørnsen Sprakelegg
  Knut II “den Helige” c:a 1044 1086-07-10 Adele Mathilde av Flandern Svend II Estridsen af Danmark Rannveig Tordsdatter
  Sven I “Tveskägg” c:a 960 c:a 1013-02-03 Sigrid Storråda Harald I "Blåtand" Gormsen af Danmark Gunhild Olavsdatter
  Svend II 1019 1074-04-28 Rannveig Tordsdatter Jarl Ulf Torkelsen af Danmark Estrid Svendsdatter
  Thyra Danebod före 914 c:a 935 Gorm “den Gamle” Hardeknudsen af Danmark  
  Valdemar I, den Store 1131-01-14 1182-05-12 Sofia av Minsk Hertug Knud "Lavard" Eriksen af Danmark Ingeborg av Kiev
  Valdemar II, Sejr 1170-06-21 1241-04-28 Helena Gutormsdatter Valdemar I Knudsen af Danmark den Store Sofia av Minsk
den Boeckhorst Floris van före 1380 efter 1399  
Dimberg Agneta 1689 1780-07-25 Johan Bruno Sven Dimberg Margareta Gothilander
  Christina 1680     Sven Dimberg Margareta Gothilander
  Joachim   1700   Thorbjörn Gustavi Moderus Margareta Arvidsdotter
  Johan       Thorbjörn Gustavi Moderus Margareta Arvidsdotter
  Margareta 1686     Sven Dimberg Margareta Gothilander
  Maria 1675     Sven Dimberg Margareta Gothilander
  NN       Thorbjörn Gustavi Moderus Margareta Arvidsdotter
  Sara 1687     Sven Dimberg Margareta Gothilander
  Sven   1703 Margareta Gothilander Thorbjörn Gustavi Moderus Margareta Arvidsdotter
  Torbjörn 1676     Sven Dimberg Margareta Gothilander
Drumond Elisabeth     Israel Collin  
Egelström Albert       Leonard Karlsson Maria Christina Gustafsdotter
Egmond van Meerenstein Anna c:a 1550 c:a 1587 Johann Rasch Frederik van Egmond van Meerestein NN
Elliger Marie     Paul Kürtz Otmar Elliger Margarete Taeting
  Otmar 1675 Margarete Taeting  
  Ottmar 1633 1679   Otmar Elliger Margarete Taeting
Elling Christina     Anders Roth  
Engel Anne Cathrine 1763-05-29 1817-06-08 Hans Hermansen Rasch Mads Clemed Thorsen Engel Ellen Kirstine Terchildsdatter
  Balthazar 1659 1718 Anne Elisabeth NNsdatter  
  Kirsten 1715 1788 Thor Hansen Mads Clemen Balthazarsen Engel Karen Hansdatter Ancher
  Mads Clemed 1743-08-21 1767-06-13 Ellen Kirstine Terchildsdatter Thor Hansen Kirsten Madsdatter Engel
  Mads Clemen 1688 1766-02-04 Karen Hansdatter Ancher Balthazar Engel Anne Elisabeth NNsdatter
England Harald II 1022 1066-10-14 Ealdgyth Swan-neck Godwin av Wessex Gytha Thorkelsdóttir
Enqvist Pehr 1810     Johan Staphansson Tuohea Brita Caisa Nilsdotter Välikoski
Eriksdatter Cecilie före 1335   Bo Falk  
Eriksson Arthur       Leonard Karlsson Maria Christina Gustafsdotter
  Samuel Gustaf 1806-03-09     Erik Samuelsson Cajsa Eriksdotter
  Sven 1800-05-07     Erik Eriksson Annicka Persdotter
Erkheikki Anna, Vanhainen 1726   Mickel Larsson Lassi Mickel Henricsson Erkheikki Vanhainen Maria Henricsdotter
  Eric 1709   Valborg Larsdotter Pajainen Lauri  
  Eric 1740 1820 Malin Henricsdotter Lautakoski Eric Ericsson Erkheikki Valborg Larsdotter Pajainen Lauri
  Henrik 1778     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
  Isaac 1784     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
  Johan 1787     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
  Lena 1775     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
  Mickel, Vanhainen 1673 1753-09-25 Maria Henricsdotter  
  Olof 1781     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
  Valborg 1767     Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
Erkki Anna 1764   Adam Henriksson Kangas Eric Ericsson Erkheikki Malin Henricsdotter Lautakoski
Ero Brigitta 1837-02-07 1837   Isaac Pehrsson Wuomajerf Maria Mickelsdotter Pekka
  Eva 1838-12-28     Isaac Pehrsson Wuomajerf Maria Mickelsdotter Pekka
  Isac 1835-02-06 1835   Isaac Pehrsson Wuomajerf Maria Mickelsdotter Pekka
  Margareta 1838-01-11 1838-01-17   Isaac Pehrsson Wuomajerf Maria Mickelsdotter Pekka
  Maria Catharina 1836-02-04 1871-05-23 Petter Olof Johansson Hardell Isaac Pehrsson Wuomajerf Maria Mickelsdotter Pekka
  Olof 1811-04-02 1811-04-08   Michael Olofsson Sacari Anna Greta Olsdotter Råvanperä
Esk Anna Maria 1804-10-07 1805-08-10   Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Anna Regina 1799-01-05 1799-02-23   Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Anna Regina 1810-09-28 1846-09-28 Johan Wilhelm Baumgardt Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Britha Catharina 1764 1768-08-15   Samuel Esk Maria Mattsdotter
  Caisa Margareta 1780-12-14     Samuel Esk Maria Mattsdotter
  Carl Johan Oscar 1816-01-29     Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Gustafva Elisabeth 1807-01-14 1861-01-07   Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Johan 1771-12-12 1819-11-17 Anna Catharina Winberg Samuel Esk Maria Mattsdotter
  Johan Adolf 1800-05-31     Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Johan Samuel 1802-04-29 1804-07-19   Johan Esk Anna Catharina Winberg
  Karin 1740-02-01     Sven Swensson Esk Brita Björnsdotter
  Katarina 1731-11-03     Sven Swensson Esk Brita Björnsdotter
  Maria 1746-02-10     Sven Swensson Esk Brita Björnsdotter
  Maria Christina 1768     Samuel Esk Maria Mattsdotter
  Samuel 1736-12-18 1809-03-11 Maria Mattsdotter Sven Swensson Esk Brita Björnsdotter
  Sara Elisabeth 1777-06-15     Samuel Esk Maria Mattsdotter
  Sven 1729-07-28 före 1746   Sven Swensson Esk Brita Björnsdotter
  Sven 1697-11-24 1768-03-31 Brita Björnsdotter  
  Sven Petter 1769     Samuel Esk Maria Mattsdotter
Falk Bo före 1330 efter 1360 Cecilie Eriksdatter Eskild Krage
  Eskild Bosen före 1355 1387-07-28 Christine Evertsdatter Moltke Bo Falk Cecilie Eriksdatter
  Jens Eskildsen c:a 1376 c:a 1408 Birgitte Abramansdatter Baad Eskild Bosen Falk Christine Evertsdatter Moltke
  Kirsten c:a 1403 c:a 1455 Henning Hansen van Podebusk Jens Eskildsen Falk Birgitte Abramansdatter Baad
Falster Niels före 1190 efter 1268 Alexander Pedersen
Fiebelkorn Carl Johan Friedrich 1786-05-03 1870-05-19 Anna Carolina Aspman, Sofia Amanda Charles, Juliana Fredrika Smedberg  
  Carolina 1781      
  Carolina Christina Mathilda 1838-01-14     Johann Carl Friedrich Fiebelkorn Christina Ulrica Örnberg
  Carolina Fredrika       Carl Johan Friedrich Fiebelkorn
  Fredrika Maria Cecilia 1839-12-03     Johann Carl Friedrich Fiebelkorn Christina Ulrica Örnberg
  Jenny Euphrosyne 1848-01-11     Johann Carl Friedrich Fiebelkorn Christina Ulrica Örnberg
  Johan 1813 1841   Carl Johan Friedrich Fiebelkorn Anna Carolina Aspman
  Johan Theodor 1847-10-03 1925-01-23   Carl Johan Friedrich Fiebelkorn Juliana Fredrika Smedberg
  Johann Carl Friedrich 1809-12-25 1853-10-21 Christina Ulrica Örnberg Carl Johan Friedrich Fiebelkorn Anna Carolina Aspman
  Theodolinda Friedrica 1843-04-22 1918-10-23 Edvard Julius Bäckström Johann Carl Friedrich Fiebelkorn Christina Ulrica Örnberg
Flandern Adele Mathilde 1065 1115-04-00 Knut II “den Helige” Svendsen av Danmark Robert I av Flandern Gertrud av Sachsen
  Arnulf I 890 965-03-28 Adela de Vermandois Boudewijn II av Flandern Ælfthryth of Wessex
  Arnulf II mellan 960 och 961 988 Rosala van Ivrea Boudewijn III av Flandern Mathildis av Sachsen
  Boudewijn I mellan 837 och 840 879-01-02 Judith av Västfranken  
  Boudewijn II 863 918-09-10 Ælfthryth of Wessex Boudewijn I av Flandern Judith av Västfranken
  Boudewijn III 940 962-01-01 Mathildis av Sachsen Arnulf I av Flandern Adela de Vermandois
  Boudewijn IV c:a 980 1035-05-30 Ogiva av Luxemburg Arnulf II av Flandern Rosala van Ivrea
  Boudewijn V 1012 1067-09-01 Adelle de France Boudewijn IV av Flandern Ogiva av Luxemburg
  Robert I före 1045 1093-10-13 Gertrud av Sachsen Boudewijn V av Flandern Adelle de France
Fleissner Birgitta Gustafva 1685 1740-03-21 Petter Israelsson Collin  
Fors Anna 1706 1785-01-09 Esaias Olofsson Tyni Esko Olof Larsson Fors Brita Pehrsdotter Servio
  Olof c:a 1681 1765-09-25 Brita Pehrsdotter Servio  
Forsman Catharina 1673-12-20 1707-03-04   Jöns Dagesson Forsman Brita Olofsdotter Kråka
  Elisabet 1716-05-26 1784-11-26 Eric Ericsson Sundbaum Johan Jönsson Forsman Catharina Halsia
  Johan 1671 1717-12-22 Catharina Halsia Jöns Dagesson Forsman Brita Olofsdotter Kråka
  Jöns 1639 1715-04-09 Brita Olofsdotter Kråka Dage Jönsson Elin Månsdotter
France Adelle 1009 1079-01-08 Boudewijn V av Flandern Robert II "le Pieux" de France Constance d'Arles
  Hugues “le Grand” c:a 898 956-06-16 Hedwig av Sachsen Robert II de France Beatrix de Vermandois
  Robert I “le Fort” mellan 815 och 820 866-09-15 NN de Laon  
  Robert II 866-09-15 923-06-15 Beatrix de Vermandois, Aélis Robert I "le Fort" de France NN de Laon
  Robert II “le Pieux” 972-03-27 1031-07-20 Constance d'Arles, Rosala van Ivrea Hugo Capet av Frankrike Adelheid av Akvitanien
Franchi Hendrich 1736-03-12     Hindric Olofsson Franchi Ella Olofsdotter
  Hindric 1689 1783-09-09 Ella Olofsdotter Olof Erichsson Franck
  Johan 1745-05-01     Hindric Olofsson Franchi Ella Olofsdotter
  Margareta 1768-05-19 1840-03-09 Jacob Larsson Malmström Franchila Olof Hindricsson Franchi
  Olof 1741-12-26 1808 Hindric Olofsson Franchi Ella Olofsdotter
Franck Olof 1662 1740-12-18  
Francke Ernestine Adolfine Amalia 1850-12-03 1890-04-07 Carl Erasmi Dam Ernst Wilhelm Adolf Francke Christina Olsson
  Ernst Wilhelm Adolf 1824 1868-02-22 Christina Olsson  
  Ottilia Henrietta Fredrika 1848-07-21 1924-06-19   Ernst Wilhelm Adolf Francke Christina Olsson
  Sigrid Georgina Ragnhild 1861-02-15 1861-06-20   Ernst Wilhelm Adolf Francke Christina Olsson
Francs Alda c:a 726   Theodoric I de Septimanie  
  Chrothais 780   Karlmann  
  Cunigundis 800 efter 835-06-15 Bernhard St. Guilhem de Gellone Kunigunde des Francs
  Kunigunde c:a 770 770 St. Guilhem de Gellone Carloman Gerberge
Frank Greta Stina 1830-04-18    
Franken Ludvig I 778 840-06-20 Judith av Bayern, Irmingard Karl den store Hildegard av Vinzgau
Frankrike Hugo Capet c:a 940 996-10-24 Adelheid av Akvitanien Hugues "le Grand" de France Hedwig av Sachsen
  Ludwig II 846-11-01 879-04-10 Liutgard av av Sachsen Karl II Irmentrude
  Robert IV c:a 820 866-08-25 Adelahide av Tours Robert III Waldrade
Fräki Anna 1725-05-12 1809-10-05 Olof Henricsson Cannala  
Gabrielsson Johannes 1771   Maria Jonsdotter  
Gagge Anders före 1455   Else Andersdatter  
  Anders före 1420 före 1482 Cathrine NNsdatter Aage Larsen NN Andersdatter Gagge
  Anders, Hollunger     Niels Benedictsen NN NNsdatter Lang
  Erich efter 1475 efter 1500 NN Hansdatter Anders Gagge Else Andersdatter
  Henning c:a 1502 1562-06-29 Elisabeth Elline Clausdatter Kames Jørgen Erichsen Gagge
  Jørgen 1470 1551 Erich Andersen Gagge NN Hansdatter
  NN     Aage Larsen Anders Gagge Hollunger
  NN efter 1554 1622 Herman Bohn Henning Jørgensen Gagge Elisabeth Elline Clausdatter Kames
Galen Anders före 1473 Karrine Jepsdatter Rani Thue Andersen Galen Elsebe Clausdatter Lang
  Anders före 1340 efter 1399 Thue Andersen Galen Ingefred Pedersdatter Urup
  Anders före 1290   NN Torbernsdatter Galen Jens Nielsen Galen Christine NNsdatter
  Cecilie före 1215 1260 Niels Nielsen af Halland Skarsholm Jens Jacobsen Galen
  Cecilie 1162 efter 1220 Erland NNsen Galen Herlog NNsen Margrethe Sunesdatter
  Christina     Niels Tokesen Peck Jens Gunnisön Margrethe Stigsdatter Galen
  Christine före 1190 efter 1259 Harald Olufsen Marsk Ebbe Sunesen Galen
  Ebbe före 1145 1208-01-31 Sune Ebbesen Cecilie NNsdatter
  Erland före 1170 1226-09-29 Cecilie Herlogsdatter Galen  
  Jacob före 1170 1246 Estrid NNsdatter Sune Ebbesen Cecilie NNsdatter
  Jens före 1265 1320 Christine NNsdatter Niels Erlandsen Galen Elisabet Pedersdatter Ulfeldt
  Jens före 1210 1240 Jacob Sunesen Galen Estrid NNsdatter
  Margrethe c:a 1200   Jens Gunnisön Stig Tokesen Galen
  Niels c:a 1200 1285 Elisabet Pedersdatter Ulfeldt Erland NNsen Galen Cecilie Herlogsdatter Galen
  NN före 1444 1480 Ødbern Pedersen Hals Anders Thuesen Galen Karrine Jepsdatter Rani
  NN före 1296   Anders Jensen Galen  
  Stig c:a 1175   Toke Ebbesen
  Thue efter 1350 efter 1448 Elsebe Clausdatter Lang Anders Thuesen Galen
  Thue 1312 efter 1400 Ingefred Pedersdatter Urup Anders Jensen Galen NN Torbernsdatter Galen
Gâtinais Adelheid före 900   Ingelgerius, Ingelgarius  
Gellone St. Guilhem 755 mellan 812-05-28 och 815-05-21 Kunigunde des Francs Theodoric I de Septimanie Alda des Francs
Gerard före 1125 efter 1150  
Gestrin Johan uppskattat före 1690    
  Margareta Magdalina c:a 1715-09-20 1810-05-21 Jacob Aspman, Erik Thermaenius Johan Gestrin
Giökert Catharina c:a 1725 1791-03-00 Samuel Cedergren  
Gjeddekjæft Laurits före 1460   NN NNsdatter  
Gothilander Andreas Catulli     Sara Jacobsdotter  
  Anna       Andreas Catulli Gothilander Sara Jacobsdotter
  Jakob       Andreas Catulli Gothilander Sara Jacobsdotter
  Johan   1705   Andreas Catulli Gothilander Sara Jacobsdotter
  Josias       Andreas Catulli Gothilander Sara Jacobsdotter
  Margareta   1732 Sven Dimberg Andreas Catulli Gothilander Sara Jacobsdotter
Gotland Ottar före 970    
Grön Matts 1776     Henric Samuelsson Kangas Margareta Johansdotter Lampa
Gustafsdotter Maria Christina 1854-08-11 1917-06-09 Leonard Karlsson Gustaf Nathanaelsson Apollonia Olsdotter
Götaland Erik Folke före 1080 efter 1145 Cecilie Knudsdatter  
Hagenberg Catharina 1684 1744-03-23 Axel Cedergren Jonas Hagenberg
  Jonas      
Haglund Albrecht 1823-11-27 1871-10-10 Sophia Hansdotter Rask Anders Andersson Nestor Anna Lisa Nilsdotter
  Bror Johan Fredrik 1854-01-09 1909-02-09 Mary Ellen Paddy Albrecht Haglund Sophia Hansdotter Rask
  Carl Albrect 1859-06-26 1859-07-21   Albrecht Haglund Sophia Hansdotter Rask
  Carl Julius 1857-01-09 1857-01-24   Albrecht Haglund Sophia Hansdotter Rask
  Johanna Christina 1864-05-31 1864-08-04   Albrecht Haglund Sophia Hansdotter Rask
  Johanna Sofia Fredrika 1861-03-17 1862-10-23   Albrecht Haglund Sophia Hansdotter Rask
Halland Euphemia före 1300 efter 1357 Henning Tetzesen van Podebusk Jacob Nielsen af Halland Skarsholm
  Jacob, Skarsholm c:a 1250 1308 Niels Nielsen af Halland Skarsholm Cecilie Jensdatter Galen
  Niels c:a 1195 c:a 1218 Valdemar II Valdemarsen af Danmark Sejr Helena Gutormsdatter
  Niels, Skarsholm 1218 1251 Cecilie Jensdatter Galen Niels Valdemarsen af Halland
Hals Aage före 1320    
  Anne c:a 1460 1535 Poul Olsen Ødbern Pedersen Hals NN Andersdatter Galen
  Peder c:a 1350 1407 Marine Clausdatter Aage Hals
  Peder 1410 efter 1457 Ødbern Pedersen Hals
  Ødbern c:a 1430 c:a 1467 NN Andersdatter Galen Peder Ødbernsen Hals
  Ødbern före 1375   Peder Aagesen Hals Marine Clausdatter
Halsius Catharina 1667-08-10 1762-10-21 Johan Jönsson Forsman Johannes Olai Halsius Sophia Somera
  Johannes 1629 1697-08-24 Sophia Somera  
Halvardsdotter Kristina     Arvidus Petri Bechius Halvardus Petri
Hamaland Everhard Saxo      
  Meginhard IV c:a 920 mellan 998 och 999 Gerberga Everhard Saxo von Hamaland
Hanlon Amelia Sophia 1907-04-21     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Clara Ivy 1898-08-28     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Ellen Elizabeth 1889-04-21     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Ethel Margaret 1904-10-24     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Eva Norma 1903-09-07     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  George Norman 1897-02-07 1918-10-06   Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Henry Allan 1905-12-21 1906-09-03   Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Henry William 1909     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  John Roland 1895-06-08     Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
  Walter Charles 1902-01-30 1902-11-11   Bror Johan Fredrik Haglund Mary Ellen Paddy
Hansdotter Maria Catharina     Nathanael Jonsson  
Hardell Abraham 1834-10-23 1835-02-17   Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Anna Elisabet (Anna-Lisa) 1918-01-12     Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Brigitta Margareta 1836-11-08     Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Brigitta Margareta 1829-11-27 1829-12-23   Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Carl Johan 1866-07-08 1867-12-22   Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Carl Johan 1869-09-03 1870-06-18   Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Christian     Eva Ulrika Wernersson Lars Ivar Hardell Ann-Mari Baumgardt
  Emil August 1885-07-03     Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Emil Olof 1906-02-22 1984-07-29   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Erik Robert 1891-03-27 1894-08-12   Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Frans Oskar 1882-09-15     Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Frans Oskar 1863-10-03 1864-02-20   Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Greta Wilhelmina 1877-05-14 1878-11-19   Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Gustaf Adolf 1892-09-13     Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Hanna Maria 1874-12-06 1879-01-15   Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Hannes Harald 1908-08-13 1953-09-19 Anna Johanna Ollinen Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Hilda Johanna       Christian Hardell Eva Ulrika Wernersson
  Isak 1832-04-17     Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Isak Wilhelm 1867-07-31     Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Ivar Albin 1912-03-01 1992-05-30 Mirjam Maria Karolina Boberg Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Jakob Helmer 1907-06-23 1977-09-30   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Joakim       Lars Ivar Hardell Ann-Mari Baumgardt
  Johan 1873-01-03 1931-10-08 Birgitta Mathilda Sandqvist Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Johan 1833-09-16 1904-01-07   Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Johan Axel 1903-06-16 1977-12-17   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Johan Harald 1937-04-22   Inger Margareta Lindström Hannes Harald Hardell Anna Johanna Ollinen
  Johan Olsson 1798-08-22 1883-10-02 Brita Michelsdotter Pietilä Olof Henriksson Assola eller Heikilä Margareta Johansdotter Mörtberg
  Johannes 1829-11-27 1829-12-26   Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Karl August 1879-11-20 1885-07-02   Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Karl Mathias 1888-02-08     Petter Olof Johansson Hardell Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila
  Lars Ivar     Ann-Mari Baumgardt Hannes Harald Hardell Anna Johanna Ollinen
  Lars-Johan       Lars Ivar Hardell Ann-Mari Baumgardt
  Moa Matilda       Christian Hardell Eva Ulrika Wernersson
  NN 1871-05-20     Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Petter Olof 1835-10-19 1910-07-21 Maria Cecilia Mickelsdotter Mattila, Maria Catharina Isacsdotter Ero Johan Olsson Hardell Brita Michelsdotter Pietilä
  Petter Olof 1865-03-05     Petter Olof Johansson Hardell Maria Catharina Isacsdotter Ero
  Petter Oskar 1910-08-17 2006-01-02   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Signe Maria 1901-12-16     Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Sigrid Matilda 1914-05-18 1982-09-09   Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
  Sofia Margareta 1904-12-13 1988-04-03 Frans Gösta Johansson Johan Persson Hardell Birgitta Mathilda Sandqvist
Harding Cathrine c:a 1704 1774-12-20 Hans Edvardsen Sonne Peter Harding Skotving Anne Elisabeth NNsdatter
  Peter c:a 1674 1732-09-19 Anne Elisabeth NNsdatter Christian Michelsen Skotving Cathrine Hardingsdatter
Hassellöf Stina Sophia c:a 1734 1812-02-02 Johan Bergman  
Hegelund Agnete   1601   Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Anna 1582-06-21     Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Christen 1480 1571 Agnes Pedersdatter Morten Christensen Hegelund
  Elisabeth 1591-01-30 1591-01-30   Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Hans       Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Iver   1599   Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Jakob   1600   Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Jens c:a 1515 1571-03-18 Anne Marine Pedersdatter Christen Mortensen Hegelund Agnes Pedersdatter
  Jens 1573-07-21 1605-01-17   Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Jørgen 1583-10-15     Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Jørgen   1581   Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Kristen       Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Marie 1543 1570-04-23   Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Marine 1584-11-23 1660-05-10 Poul Hansen Anchersen Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Morten c:a 1450    
  Peder 1589-03-26 1590-04-04   Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Peder 1542-06-09 c:a 1613-02-18 Margrethe Jørgensdatter Petræus Jens Christensen Hegelund Anne Marine Pedersdatter
  Peder 1585-12-02 1586-07-04   Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
  Sara 1587-09-17     Peder Jensen Hegelund Margrethe Jørgensdatter Petræus
Heickilä Carl 1715 1804-04-05 Caisa Hindricsdotter, Apollonia Larsdotter  
  Carl 1739-10-25 1740-12-27   Carl Hindricsson Heickilä Caisa Hindricsdotter
Heikinpieti Anders 1701 1737 Margeta Pehrsdotter  
  Anna 1726-10-14     Anders Persson Heikinpieti Margeta Pehrsdotter
  Brita 1734-10-07     Anders Persson Heikinpieti Margeta Pehrsdotter
  Nils 1733-02-09 1733-04-29   Anders Persson Heikinpieti Margeta Pehrsdotter
Heikkilä Caisa     Eric Ericsson Nåppa  
Helgesdatter Sigrid c:a 795 840 Harald Klak Helge den Hvasse
Hellstén Anna Greta 1817-05-05 1825-05-05   Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
  Carl Gustaf 1819-08-13 1820-03-19   Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
  Edvard Oskar 1830-06-27 1851-05-04   Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
  Erik 1781-02-22 1844-05-06 Annika Svensdotter Dahlman  
  Evelina Augustina 1828-05-10 1895-11-13 Olof Carlsson Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
  Henrietta Josefina 1826-07-28     Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
  Maria Elisabeth 1821-03-19     Erik Henricsson Hellstén Annika Svensdotter Dahlman
Helsing Elisabeth     Magnus Simonis Blix Gullik Larsson Sigrid
Hemmingsdotter Sara 1777-01-30     Hemming Jonsson Ingrid Persdotter
Hemmingsson Nils c:a 1711   Annicka Larsdotter  
Henneberg Gerberga   efter 1036 Heinrich av Schweinfurt Otto I von Henneberg
  Otto I      
Hennegau Reginar I     Ermentrude  
Henrichsdotter Christina 1754   Henric Mattsson Lilljequist  
Henriksson Anders 1776-01-26     Hindrich Svensson Kjerstin Nilsdotter
Hensichen Anna Catharina     Heinrich Rischer Niklas Hensichen Elisabet Mattsdotter
  Niklas       Niklas Hensichen Elisabet Mattsdotter
  Niklas     Elisabet Mattsdotter  
Herstal Begga c:a 620 692-12-17 Ansegisel Pippin den äldre Itta
  Pippin 635 714-12-16 Chalpaida Ansegisel Begga von Herstal
Heseler Magdalene Margrethe 1652 1706-12-16 Ancher Anthoni Anthonisen Müller NN Heseler Elisabeth Hansdatter Schrøder
  NN före 1630 1652 Elisabeth Hansdatter Schrøder  
Hetta Nils     Henrich Larsson
  Hans 1669-08-19 1751-02-19 Margeta Ericsdotter Portimojärvi Henric Mattsson Hetta Anna Hansdotter
  Henric 1635 1678 Anna Hansdotter Mats Hindersson NN Hindersdotter Hetta
  Henrich     Nils Hindersson
  Ingrid 1660 Pehr Mickelsson Mikonantti Henric Mattsson Hetta</