Anthonette Marie Anchersdatter Müller

Namn vid födseln Anthonette Marie Anchersdatter Müller
Namn som gift Sode
Kön kvinna
Ålder vid död 60 år, 7 månader, 3 dagar

Berättelse

Morfars Morfars Farfars Farmors Mor Antonette Marie Müller

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1687-10-28 Svaneke, Bornholm    
Död 1748-05-31 Rönne, Bornholm    

Släktskap till huvudperson (Joakim Hardell) : morfars morfars farfars farmors mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Ancher Anthoni Anthonisen Müller16541716-03-18
Mor Magdalene Margrethe NNsdatter Heseler16521706-12-16
         Anthonette Marie Anchersdatter Müller 1687-10-28 1748-05-31

Familjer

Familj för Herman Jørgensen Sode och Anthonette Marie Anchersdatter Müller

Okänd Partner Herman Jørgensen Sode ( * c:a 1675 + c:a 1731-02-10 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1705-07-03 Svaneke, Bornholm    
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Magdalene Marie Hermansdatter Sode17061744
Ancher Hermansen Sode17081710
Anne Cathrine Hermansdatter Sode17101760
Ancher Hermansen Sode17121722
Jørgen Hermansen Sode17131777
Anthoni Christian Hermansen Sode17161746
Margrethe Elisabeth Hermansdatter Sode17181788
Hedvig Hermansdatter Sode1720
Mette Cathrine Hermansdatter Sode17211803
Agnete Hermansdatter Sodec:a 1728-09-151815-07-22