Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi

Namn vid födseln Isaksdotter Ruokojärvi, Sofia Johanna
Alias Ollinen, Sofia Johanna
Kön kvinna
Ålder vid död 55 år, 1 månad, 7 dagar

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Födelse 1868-06-08 Ruokojärvi, Pajala, Norrbottens län  
 
Död 1923-07-15 Karl Gustav, Norrbottens län  
 
Giftermål 1891-09-27    
 

Relation to the center person (Joakim Hardell) : farmors mor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Isak Adamsson Ruokojärvi1834-02-081893-01-29
Mor Greta Johanna Olofsdotter Mikko1836-12-151877-05-14
    Syster     Maria Erika Isaksdotter Ruokojärvi 1861-07-14 1917-01-25
         Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi 1868-06-08 1923-07-15
    Bror     Lorens Isaksson Ruokojärvi 1863-01-14 1887-10-26
    Bror     Karl Johan Isaksson Ruokojärvi 1872-09-17 1947-08-04
    Bror     Oskar Valdemar Isaksson Ruokojärvi 1883-05-24 1962-07-01
    Syster     Amanda Isaksdotter Ruokojärvi 1887-07-19 1937-09-30

Familjer

    Familjy om Johan Johansson Antti Ollinen och Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi
Gift Make Johan Johansson Antti Ollinen ( * 1855-01-07 + 1920-02-13 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning
Källor Notiser
Giftermål 1891-09-27    
 
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Karl Johan Ollinen1892-02-081971-10-10
Maria Johanna Ollinen1893-12-241894-02-03
Isak Alfred Ollinen1895-02-031977-02-09
Oskar Nikolaus Ollinen1897-01-201898-02-10
Gustaf Adolf Ollinen1898-03-151898-04-24
Oskar Nikolaus Ollinen1899-03-061969-01-31
Hilma Sofia Ollinen1901-07-08
Esther Katharina Ollinen1902-09-061902-11-24
Gustaf Adolf Ollinen1903-10-301934-05-01
Hilja Amanda Ollinen1906-10-291906-12-21
Hilja Maria Ollinen1908-06-042002-02-24
Anna Johanna Ollinen1910-02-231992-05-15

Media

Berättelse

Farmors Mor Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi, 8/6 1868 - 15/7 1923.
Var tillsammans med sina föräldrar och de flesta av sina syskon skriven i Ruokojärvi i Pajala i 1890 års folkräkning, liksom i Pajala församlngs husförhörslängd 1885-1890 (AI:6, pag. 115). Där står det att hon var född den 8/6. I husförhörslängden 1890-94 (AI:7A, fol. 202) står att hon flyttade till K.Gustaf den 27/3 1891. Enligt Karl Gustavs församlings dödbok 1906-1930 (F:4) var dödsorsaken "Lungsot". Hon begravdes den 22/7 1923. Vid både hennes och makens dödsnoteringar finns en hänvisning till sidan 223 i församlingsboken.

Antavla

  1. Isak Adamsson Ruokojärvi
    1. Greta Johanna Olofsdotter Mikko
      1. Maria Erika Isaksdotter Ruokojärvi
      2. Lorens Isaksson Ruokojärvi
      3. Sofia Johanna Isaksdotter Ruokojärvi
        1. Johan Johansson Antti Ollinen
          1. Karl Johan Ollinen
          2. Maria Johanna Ollinen
          3. Isak Alfred Ollinen
          4. Oskar Nikolaus Ollinen
          5. Gustaf Adolf Ollinen
          6. Oskar Nikolaus Ollinen
          7. Hilma Sofia Ollinen
          8. Esther Katharina Ollinen
          9. Gustaf Adolf Ollinen
          10. Hilja Amanda Ollinen
          11. Hilja Maria Ollinen
          12. Anna Johanna Ollinen
      4. Karl Johan Isaksson Ruokojärvi
      5. Oskar Valdemar Isaksson Ruokojärvi
      6. Amanda Isaksdotter Ruokojärvi

Anor