Theodolinda Friedrica Fiebelkorn

Namn vid födseln Theodolinda Friedrica Fiebelkorn
Alias Theodolinda Friedrica Bäckström
Kön kvinna
Ålder vid död 75 år, 6 månader, 1 dag

Berättelse

Mormors Farmor Theodolinda Friedrica Fiebelkorn 22/4 1843 - 23/10 1918
Föddes kl 11 på kvällen och familjen var då bosatt på Norrlandsgatan 54. Stavningen varierar: I 1911 års mantalslängd står det Fredrika Theodolinda, men i samband med dopet står det Theolinda. Står med i Adolf Fredriks församlings husförhörslängd 1853 (AI:58-59, sid 42), då familjen bodde i kvaretet Adonis. 1855 var hon bosatt i Johannes församling enligt mantalsregistret. 1870 liksom 1873 är hon sömmerska och bor i Jakobs församling - hos sin blivande make Edvard Julius Bäckström. De verkar ha varit skrivna på samma adress åtminstone sedan 1868. Edvard Julius Bäckström var redan gift, men han skilde sig 1874. Hon fick en dotter med honom 1875, men de gifte sig inte förrän 1876.

Av 1899 års inflyttningslängd i Ulrika Eleonora (Kungsholms) församling framgår, att medan den övriga familjen flyttade in från Katarina församling, står det St Gertrud på Theodolinda. Det är ingen församling i territoriell bemärkelse, utan namnet på Tyska församlingen i Stockholm. Att dödsorsaken var cancer och att dödsorsaken fastställdes av en läkare framgår av Ulrika Eleonora församlings dödbok för1918. Bouppteckningen har nummer 1919-854, men jag har inte sett den, pga. att bouppteckningar efter 1860 inte finns på microfiche på Stadsarkivet.

Händelser

Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Födelse 1843-04-22 Norrlandsgatan 54, Jakob och Johannes, Stockholms Stad, Stockholms län    
Död 1918-10-23 Kungsholmen, Stockholms Stad, Stockholms län    

Orsak: Cancer

Bosatt från 1876-10-02 till 1899-09-29 Katarina, Stockholms Stad, Stockholms län Tjärhovsgatan 10  
Begravning   Norra begravningsplaten, Solna    

Släktskap till huvudperson (Joakim Hardell) : mormors farmor

Föräldrar

Släktskap till huvudperson Namn Födelsedatum Dödsdatum Släktskap inom familjen (om ej genom födsel)
Far Johann Carl Friedrich Fiebelkorn1809-12-251853-10-21
Mor Christina Ulrica Örnberg1811-07-181891-02-27
         Theodolinda Friedrica Fiebelkorn 1843-04-22 1918-10-23
    Syster     Carolina Christina Mathilda Fiebelkorn 1838-01-14 1912-11-03
    Syster     Jenny Euphrosyne Fiebelkorn 1848-01-11
    Syster     Fredrika Maria Cecilia Fiebelkorn 1839-12-03

Familjer

Familj för Edvard Julius Bäckström och Theodolinda Friedrica Fiebelkorn

Gift Make Edvard Julius Bäckström ( * 1830-07-01 + 1913-04-01 )
   
Händelse Datum Plats Beskrivning Källor
Giftermål 1876-04-01 Tyska församlingen, Stockholms Stad, Stockholms län    
  Barn
Namn Födelsedatum Dödsdatum
Maria Lovisa Bäckström1875-08-131941-11-27
Julia Theodolinda Bäckström1876-10-011951-12-05
Edvard Vilhelm Bäckström1877-08-041941-08-05
Fredrik Teodor Bäckström1879-08-30
Gerda Fredrika Bäckström1880-08-161942-06-08
Elsa Matilda Bäckström1881-09-251881-10-05
Gustaf Hjalmar Bäckström1882-08-281883-09-14
Birger Gustaf Bäckström1885-05-241936-08-16